«Я завершую цю каденцію з почуттям виконаного обов’язку, з почуттям гідності, з високо піднятою головою тому, що переконаний – ми з вами зробили дуже багато добрих справ, які люди бачать і прийде час – достойно оцінять» – Володимир ГАРАЗД підсумував 15 років громадотворчої праці

ПЕРША КАДЕНЦІЯ (пяте скликання) 2006 – 2010 роки

Ці роки були надзвичайно складними. Фінансова база була дуже слабенька. Якщо пригадуєте, у 2008 році нас застала сильна повінь. У 2009 році ми мали міжнародну фінансову кризу, що також боляче вдарила по наших планах.

До активу своєї першої каденції додам:

 • Повний перехід міста на індивідуальне опалення. Розпочате ще світлої пам’яті Василем Романюком, вдалося завершити о 2008 році.
 • Освітлення. У 2006 році Долина була дуже темною у вечірній і нічний час. Ми освітили все місто і всі прибудинкові території.
 • Житловий фонд був у страшному стані: дахи, підвали, підїзди… Почали і продовжили за дві наступні каденції його впорядкування, відновлення.
 • У 2006 році в нашому комунальному підприємстві «Комунгосп» було всього кілька одиниць техніки.  Вже у 2009-2010 роках за кошти обласного бюджету  ми придбали нову техніку, а відтак кожного року добавляли щось нове, відтак нині маємо більше 30-ти машин, тракторів і механізмів.  Практично ліквідували стихійні сміттєзвалища, яких було повно у місті.
 • У 2009 році почали відновлювати наш парк-озеро, зараз це наша перлина.
 • У 2010 ми одні з перших в Україні сертифікувалися по наданню адмінпослуг ISO 90001.
 • Ми почали святкувати День міста в останню неділю серпня. Якими гарними, видовищними, заохочуючими для молоді та дітей стали наші свята і фестивалі!
 • Дуже багато зробили для початку нашої Міжнародної співпраці з польськими містами. В нас з’явилось місто-партнер в Америці, в нас три роки працювали чудові волонтери Робін і Джин, ми мали чудові пізнавальні, освітні, тренінгові візити до Америки. Близько 20 людей, у більшості – депутати міської ради та службовці – мали можливість відвідати Америку, подивитися як працює місцеве врядування у наших американських партнерів.
 • У 2008 році почали роботу з Голландським хором, що відкрило нову епоху в розвитку культури, хорового мистецтва, української літургії та духовних контактів, дуже багато дало для нашої музичної школи, котра названа ім’ям Мирослава Антоновича, засновника голландських хорів та уродженця Долини.
 • Розпочали активну роботу з енергоефективності . У 2009 році прийшов працювати Володимир Смолій, який із простого енергоменеджера став начальником відділу, а потім вже багато років пліч-о-пліч працював заступником міського голови. Разом ми «притягнули» в місто дуже багато ресурсів та інвестицій.

ДРУГА КАДЕНЦІЯ (шосте скликання) 2010 – 2015 роки

Каденція була непростою,  але досить результативною. Уряд Януковича посадив містА на голодний пайок. Фінансувалися виключно видатки із зарплати та енергоносіїв. Бюджет розвитку й ті кошти, які в нас були на казначейських рахунках – практично  були виведені з обігу, а решту  «заморожені»   аж до 2014 року, поки Янукович не втік до Ростова.

До активів нашої другої каденції:

 • На перші «розблоковані» урядом Яценюка кошти влітку 2014 році ми капітально відбудували дорогу від АЗС «ОККО»  до старої Долини вниз.
 • Ми активно шукали кошти за межами Долини.
 • За кошти японського уряду від продаж вуглецевих квот ми практично утеплили всі наші дошкільні заклади, більшість медичних закладів.
 • Почали роботу над утепленням багатоповерхових будинків. Подану до Євросоюзу заявку з термомодернізації житлового фонду виграли єдині в Україні! Єдине місто в україні, яке сьогодні має 30% утеплених багатоповерхових будинків –  це місто Долина.
 • В проєктах міжнародної технічної допомоги у нас напрацьовано неоціненний багаж. Його не можна ні в якому разі розгубити. Це як залікова книжка, де всі – «5». З цією книжкою треба ходити, шукати  нові інвестиційні можливості. Особливо в наступні роки, коли в нас знов намітилося постійне падіння доходів. За рахунок проєктів міжнародної технічної допомоги можна утеплити всі наші школи, не тільки в місті, а й у селах. Треба тільки не лінуватися і шукати ці можливості.
 • Сьогодні маємо репутацію, як місто європейських проєктів. Нас хочуть і надалі бачити, як у проектах Європейського Союзу, так і в інших міжнародних проєктах.
 • Активна політична і патріотична позиція тодішнього скликання. Ми одні з перших в Україні висловили на сесії відкритий протест, коли Янукович не підписав угоду про асоціацію є Європою. Ми одні з перших в Україні, як міська рада, заявили свою позицію, коли розпочалися протестні акції у Києві, не вагаючись разом з депутатами їхали до столиці, організовували людей, транспорт і допомагали всім необхідним для того, щоб виграти протистояння з урядом Януковича.
 • Подальша робота в 2014 та наступні роки стосувалася активної підтримки фронту.
 • Доклали багато зусиль і для медицини. Шляхом оплати транспортних видатків Благодійного фонду Долини ми практично забезпечили нашу центральну районну лікарню європейськими ліжками із Німеччини, Італії та Франції. Були завезені десятки фур потрібного обладнання, витратних матеріалів, медикаментів, які приїхали для лікарні та соціальних установ міста і регіону.

ТРЕТЯ КАДЕНЦІЯ (сьоме скликання) 2015-2019 роки

У 2015-му році президент Порошенко підписав закон про зміни до Бюджетного кодексу, давши можливість громадам отримувати значні додаткові доходи від місцевих податків. В той час, піднявши земельний податок  для  підприємств нафтогазовидобутку,  ми суттєво збільшили доходи міста за рахунок оренди земель. Це дало можливість суттєво покращити стан інфраструктури в нашому місті. У результаті активної реконструкції міста за ці роки:

 • Замощені та заасвальтовані подвір’я багатоповерхових житлових масивів.
 • Суттєво покращена безпека мешканців, відновлено та заасфальтовано більше половини міських доріг, встановлено «лежачі поліцейські» та нанесена розмітка, збудовані тисячі метрів нових пішохідних доріжок, встановлено та ведеться цілодобове спостереження з 60-ти камер у диспетчерській.
 • Запровадили щорічну програму підтримки і заміни мереж водопостачання, каналізації, електромереж, газомереж. Регулярно допомагаємо нашим вогнеборцям та рятівникам.
 • Подбали про відновлення та створення парків, скверів, алей, зелених зон, одні з перших в Україні відкрили пішохідний фонтан, котрий став улюбленим місцем для долинян. Дбаємо про наші кладовища.
 • Встановлені дитячі та спортивні майданчики, котрі вже є у всіх куточках міста.
 • Подбали про відновлення старої Долини, яка в деяких аспектах краще виглядає, ніж нова Долина. Практично там 80% доріг заасвальтовані, замінено 80 – 90% водогонів. Ми збудували новий сучасний водогін по центральній вулиці, каналізацію, якої в історичній частині міста ніколи не було, очисні споруди, які готові до підключення.
 • Почали проєкти комплексного благоустрою садочків.
 • Почали допомагати нашим школам, позашкіллю, підтримали багато приватних освітніх та навчальних проєктів.
 • Суттєво підтримали спорт. Команда «Нафтовик», про яку вже практично забули, стала чемпіоном області. Дякуючи нашим успішним перемовинам з Укрнафтою, ми прийняли у комунальну власність ряд соціально важливих об’єктів (садочок, стадіон, гуртожиток), а колишній «БТ» перетворили в міський Будинок культури. Сьогодні там вже є тепло, поміняні всі вікна; працюють  дитячі, молодіжні студії, заклади,  секція фехтування. Поряд з підтримкою відомих традиційних видів спорту, створили і сприяли створенню нових: зокрема, завдяки Івану Леньку сьогодні Долинській бокс знають на міжнародних змаганнях, так само як і греблі на байдарках, де зростають успішні спортсмени. Багато інших приватних спортивних ініціатив у місті ми підтримували не просто добрим словом, а й ділом, фінансами, приміщеннями.
 • Суттєво зросла соціальна опіка над потребуючими, щорічні виплати на лікування мешканців зросли і вже перевищують мільйон гривень на рік. Особлива увага воїнам АТО.

 ЧЕТВЕРТА КАДЕНЦІЯ (сьоме скликання) 20192020 роки

Останння каденція тривала неповних півтора року. Була найкоротшою але, на мою думку, найважчою з усіх попередніх. Створення ОТГ припало на дуже складний період у житті планети,країни та нашої громади зокрема. Ми долали виклики та попри складності, чимало встигли зробити для громади: 

 • Перший викликь – від статусу звичайно міста ми з Вами переходили до статусу об’єднаної громади. Це було болісно, доводилось приймати багато непростих рішень … Дякую всім, хто підтримав створення нової штатної структури, її доцільність показав час і тепер, велика громада під назвою Долинська ОТГ з 22 населеними пунктами, може спокійно «плисти» вже «з моря в океан». Тож новому голові і депутатському корпусу не доведеться робити велику організаційну роботу, яку ми вже зробили.  На сьогодні маємо повноцінну структуру і відповідні управління, досвідчених фахівців з організації роботи в наших старостинських округах.
 • Другий виклик – постійне падіння доходів. Які би ми не були фінансово сильні у Долині (як завжди кажуть?: « Долина собі дасть раду і без нікого, без сторонньої допомоги»), – насправді і ми це відчули вже в кінці минулого року, коли формували бюджет. А на початку року ми це відчули добряче, коли було суттєве невиконання бюджету.
 • Третій виклик пандемія. В неспокійній атмосфері карантину ми жили з березня до липня. Пам’ятаєте мої звернення? А позачергові сесії міської ради, коли ми єдині в районі направили всі кошти з бюджету розвитку на районну лікарню. Болісно було відірвати з округів ці кошти. Їх ми спрямували на лікарню, первинну медицину, швидку медичну допомогу, пожежників, санстанцію, забезпечивши невідкладне виконання програми охорони здоров’я населення Долинської ОТГ.
 • Між іншим, дуже правильними і своєчасними були рішення із забезпечення киснем лікарні.  Зараз вся країна про це говорить: кисню не вистачає, точок не вистачає. У нас все є, тому що ця робота організована вчасно і кваліфіковано.
 • Четвертий виклик – червнева повінь. Найбільше постраждали села Грабів, Лоп’янка, трохи менше Солуків, Якубів, Діброва, стара частина Долини. Ми ж оперативно відреагували на ситуацію, рганізували роботу належним чином, власними ресурсами і технікою. Документацію зробили в рекордні терміни і держава нас підтримали коштами. Ми мобілізувалися у цей складний час і змогли допомогти людям. Фактично відновили пошкоджені внаслідок повені дороги в старій Долині і у селах. Багатостраждальна вулиця Івасюка – на завершенні.
 • Не дивлячись на складнощі і виклики, нам вдалося створити новий сучасний ЦНАП. Установу, яка надає весь спектр адміністративних послуг. Я дякую Світлані Сапетній, яка практично жила цим проєктом останніх два роки і зараз вона вже є повноцінним його керівником. Долинський ЦНАП  –  один з найкращих в області. Важливо, щоб у кожному селі був адмінпункт, де люди можуть отримати весь пакет послуг.
 • Ми розпочали проекти будівництва доріг у наших селах, частково відновили асфальтове покриття.
 • На завершенні – розробка проєктно-кошторисної документації дороги Долина – Мала Туря – Грабів – Лоп’янка, відновлюємо документацію дороги Долина – Солуків.
 • Ми провели вуличне освітлення в Якубові та Солукові, відкрили там ще одне віддалене робоче місце ЦНАПУ та нову амбулаторію.
 • Зусиллями долинських комунальників у селах організований вивіз сміття.
 • Ми зберегли усі, і навіть дещо збільшили існуючі виплати освітянам, суттєво допомогли медикам у складний час.
 • Дуже важливо, щоби у новому статусі вже об’єднаної територіальної громади ми збрегли всі виплати вчителям, освітянам, технічному персоналу, колективам в дошкільних закладах, продовжували допомагати нашим медичним установам, зберегли планку соціальних виплат і стандартів.

Завершуючи сьогоднішню каденцію, хочу сказати, що ми залишаємо місто в доброму стані, з добре розгалуженою освітньою, культурною, спортивною,  духовною інфраструктурою. За ці роки вдалося зробити дуже багато,  і головне  –  сформувати потужну молоду команду. Бо з команди починається Все.  Якщо є сильна команда –  можна тримати будь-який виклик.

Я завершую свій 15-й рік з почуттям виконаного обов’язку, з почуттям гідності, з високо піднятою головою тому, що переконаний – ми з вами зробили дуже багато добрих справ, які люди бачать і прийде час –достойно оцінять. Може хтось сьогодні незадоволений міським головою, може комусь я не допоміг. Я хочу подякувати всім. Дякую вам, шановні виборці, депутати, працівники міської ради, керівники відділів, управлінь, керівники комунальних підприємств, установ, освітніх закладів, медичних, культурних закладів. І вибачатися, якщо комусь не догодив, комусь не встиг вирішити якісь справи, може комусь «на мозіль наступив»…  Я прошу вибачення у всіх і готовий  пробачити всі образи в мій бік. Хочу, щоб ми цю сторінку перегорнули, найперше з тими людьми, з якими в нас були якісь непорозуміння.

ЧИМ БУДЕ ЗАЙМАТИСЯ МІСЬКИЙ ГОЛОВА НАСТУПНІ РОКИ?

Я повертаюся туди, звідки я прийшов  –  у бізнес.  Зараз у всіх підприємців непрості часи, і я там, точно потрібен.

Крім того, маю бажання продовжити громадську роботу в якості почесного Президента Асоціації енергоефективних міст України.  Особливо в якості керівника новоствореного проєкту «Бойківське коло», який «закручується»  на повну силу. Туди  зайшли і заходять дуже потужні інвестори і я бачу велику перспективу для нашого краю, для нашого міста, якщо ми будемо брати в ньому активну участь, особливо для розвитку туризму, бальнеології, сільського екогосподарства.

Дуже важливо нам знайти інвестора для  індустріального парку, промислової зони.  Я би просив тих, хто буде працювати у наступній раді, не спокушатися на якийсь інший її статус. Нафтовидобуток з роками буде об’єктивно  зменшуватися,  і нам треба шукати  майданчики для того, щоб заходили сучасні бізнеси і створювали нові робочі місця, формували нову дохідну частину бюджету громади і міста.

Мені поступили дві пропозиції викладацької роботи з вищих навчальних закладів у питаннях місцевого врядування, енергозбереження. Я ці пропозиції попередньо прийняв. Мені цікаво ділитися досвідом з молодими.

В мене буде більше часу для моєї сім’ї, моєї родини, моєї дружини Марії, якій я дякую, бо дружина мера – то, мабуть, найскладніша професія.

Я ЗАЛИШАЮСЯ ДЕПУТАТОМ МІСЬКОЇ РАДИ

«Європейська солідарність», яку я очолив за списком, матиме найбільшу фракцію у майбутній раді.  Готовий до співпраці,  якщо 15-річний досвід міського голови і нашої доволі сильної команди буде потрібен.            Депутатами «Європейської солідарності» є люди, яким довіряють – досвідчені, з різних сфер, готові працювати, допомагати вирішувати складні питання. Звичайно, що ми будемо підтримувати конструктивні проєкти рішеннь, ми будемо критикувати те, що йде врозріз з баченням розвитку міста, всупереч очікуванням людей. Для того і є депутати, щоб пильнувати і поправляти  владу. Так було завжди і я з цим жив 15 років. Проте, ми налаштовані на конструктив, на те, щоб разом подолати усі виклики, які будуть попереду. Цього чекають від нас люди.

Дякую Вам і  – до нових зустрічей!