Вшановуючи пам’ять

У суботу, 8 лютого 2020 року в м. Долині, у сквері біля міського Будинку культури, відбулося відкриття та освячення пам’ятного знаку воїнам, які загинули в Афганістані. На початку пам’ять загиблих вшанували хвилиною мовчання, а священики відслужили поминальну панахиду. Після відкриття пам’ятника до його підніжжя присутні поклали лампадки, вінки та квіти.

Учасники заходу біля пам'ятного знаку Далі виступив голова Долинської районної організації Української спілки ветеранів Афганістану Роман Шістко. Він подякував приватним підприємцям Івану і Петру Процівим, голові правління “Укрспецтрансгаз” Тарасу Вовківу, народному депутату минулого скликання Анатолію Диріву, голові Долинської ОТГ Володимиру Гаразду та всім, хто  долучився до будівництва та відкриття монументу.

Відтак, наступним до слова був запрошений заступник міського голови Ігор Жовнір.

Продовження заходу відбулося в Народному домі «Просвіта», де голова Долинської районної організації Української спілки ветеранів Афганістану Роман Шістко спільно з головою Івано-Франківської обласної організації Української спілки ветеранів Афганістану Юрієм Купчієм вручив пам’ятні грамоти та медалі. Йшлося в подячному слові й про те, що багато афганців в перших рядах з Майдану в 2014 році, пішли захищати незалежність і цілісність України на Донбас, сміливо йшли в бій і жертовно гинули. В добровольчих батальйонах навчали молодь і міцно тримати зброю, і влучно потрапляти в ціль, а ще – оминати заміновані території, вести розвідувальні операції. Направду, старші, досвідчені побратими врятували не одне життя. Вони і сьогодні на передовій…

Змістовним був виступ побратима-афганця з міста Харкова Олександра  Кривоконя,  ексдиректора  ДП «Авіаційний завод імені  Антонова», відомого правника, науковця.

Опісля відбувся концерт групи “Афган” Івано-Франківської обласної організації Української спілки ветеранів Афганістану під орудою голови Івано-Франківської міської організації УСВА Віктора Омелька.

Зазначимо, що десятирічна війна (1979-1989) була збройною агресією Радянського Союзу проти суверенного Афганістану. У примусовому порядку туди відправляли солдатів строкової служби, які служили у Радянській армії, зокрема досить багато українців. За ці десять років лише з Долинського району, в складі якого була і Болехівщина, було відправлено не менше 200 осіб.

На сьогоднішній день Долинська районна організація Української спілки ветеранів Афганістану нараховує 99 воїнів-афганців. На жаль, 18 уже відійшли у вічність. Четверо наших краян загинули: з с. Велика Тур’я прапорщик Рибак Євген Михайлович, з Белейова солдати Годованець Іван Васильович, з Ракова Гринишин Степан Петрович і Федів Василь Іванович.

…Сьогодні як ніколи нам потрібна єдність, щоб зупинити збройну агресію правонаступника СССР – Російську Федерацію. Не забуваймо, що саме Радянський Союз спочатку окупував незалежні держави, а потім в своїх захланних імперських інтересах використовував її жителів, посилав примусово, проти їх волі і бажання в гарячі бойові точки. Урочисте нагородження грамотами і відзнаками в НД "Просвіта"

«Ми повернулися не всі, простіть нас, матері», – жалем відлунює напис на цьому пам’ятному знаку, увінчаному чотирма журавлями. Нехай в молитві і пам’яті залишиться одна з найчорніших сторінок материнського й нашого загальнонародного болю…