Відбудеться посвячення новозбудованого храму Святого Архистратига Михаїла

 26 вересня  об 11:00 год. відбудеться посвячення новозбудованого храму Святого Архистратига Михаїла (на Загір’ю) м. Долина (вул. Данила Галицького).

Запрошуємо всіх небайдужих християн прийняти участь у цій святій величній події.

Чин освячення і Архиєрейську Божественну літургію очолить Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Кир Володимир Війтишин.

О. Парох

та вірні парафії Святого Архистратига Михаїла

 

Ікона «Архангел Михаїл» із церкви Святого Архангела Михаїла

на Загір’ї у Долині

Особливої популярності в українському мистецтві набув образ святого Архангела Михаїла, який розвивався поруч з образом Юрія Змієборця. Образ Архангела Михаїла християнська церква прийняла за символ церкви воюючої. Святе Письмо поділяє ангелів на групи згідно їхнього призначення: одні в постійній прославі Бога, а інші –  у постійній боротьбі зі злом. Як і будь-яке військо, це теж повинно мати свого провідника. Якраз ним є архангел Михаїл, про якого згадував ще пророк Даниїл у своїх писаннях. Про нього йдеться також у книзі Одкровення: «І настала війна на небі: Михаїл й ангели його воювали проти дракона, і дракон воював й ангели його, та не перемогли, а ні місця не знайшлося їхнього більше на небі».

Ікона «Архангел Михаїл у діяннях» намісного ряду, храмова, виконання майстерне. Михаїл зображений як сильний і мужній воначальник, молодий, енергійний, зі всіма військовими обладунками.

Архангел зображений у повний зріст в анфас як стрункий юнак із сильним вольовим обличчям, у кіноварно-червоному плащі, що спадає з лівого плеча. Плащ закріплений вузлом на правому плечі, під ним – синьо-зелена туніка, гарно оздоблена, і довгий хітон. Брунатного кольору крила замикають композицію в чотирикутник.

Обличчя овальне, має суворий, владний вираз, обрамлене темним кучерявим волоссям. Навколо голови німб, позолочений контуром. Ліворуч німбу буква «А»,  праворуч – «Ми», які означають «Архангел Михаїл». Тло золочене, гладке. Стиль і колорит ікони викликає в глядача умиротворення, спокій і спонукає до роздумів над вічним.

Архангел Михаїл у діяннях. 1560-ті рр. Дошка липова, паволока, левкас, темпера (розмір 138 х 124 х 3 см). Дар Національному музею у Львові ім. Андрея Шептицького від парафіян церкви Архангела Михаїла 1931 р. (м. Долина).

На бічних краях ікони розташовані вісім клеймів (по чотири зліва та справа) із діяннями Архангела.

  1. Святий Михаїл виганяє Адама і Єву з раю.
  2. Святий Михаїл з’явився Ісусу Навину.
  3. Святий Михаїл з’явився пророку Валааму.
  4. Чудо в Хонах.
  5. Святий Михаїл з’явився пророку Мойсею з гори Синайської.
  6. Святий Михаїл бореться з Яковом.
  7. Врятування Святим Михаїлом трьох отроків із печі вогненної.
  8. Святий Михаїл знищив Содом і Гоморру.

Вісім сцен, що ілюструють його діяння й дива, відтворені на архітектурному тлі. Парадний обладунок і ритуально піднесений догори меч підкреслюють мирний характер ангела. Сяйво позолоченого візерунчастого тла ікони посилює мажорне звучання колориту. Образ Архангела Михаїла символізує життєрадісний дух.

Динамічна постать Архангела з розкішними крилами у легкому панцері й складками спадаючого за плечима плаща, з піднятим мечем у правій руці окреслює образ цього небесного воїна згідно з давніми традиціями. Таку енергійну поставу має він в українських іконах.

Ця вишуканість форм пробуджує надії та віру в перемогу, у час звеличення лицарського ідеалу й прославлення доблесті воїна, захисника рідної землі. Саме тоді небесні воїни св. Георгій (Юрій) і Михаїл всюди ототожнювалися з оборонцями від ворогів, до них молилися про заступництво. «Добудь же з піхов меча свойого, святий Михаїле, і заступи на дорозі неприятелем нашим, і борони нас от наїздов  неприятельських, ізсуни оружиє і заври сопротив гонящих нас, борони от неприятелей мечем своїм…».

Знаком доблесного воїнства в другій половині 16 ст. виділяється зображення архангела Михаїла. В іконі можна врізнати майстерність іконописця Дмитрія. Тому її можна датувати тим же роком, що і Пантократора. Архангел зображений зразковим воїном. Рішучість і мужність надає образу ідеальне втілення справедливої сили. Образ  подібний до однойменного образу з Хуморського монастиря.

 

о. Василь Витвицький,

Іван Матіїв