Статут – як мала Конституція для громади

Навіщо громаді потрібен Статут? Які саме відносини він має регулювати? Що необхідно включити до основної частини та які аспекти варто внести до документа?

Ці питання обговорювали під час робочої наради міський голова Іван Дирів, заступники міського голови Роман Ісайчук, Алла Шевченко, Андрій Курташ, секретар міської ради Віктор Гошилик, керуючий справами виконавчого комітету Роман Михнич, начальниця юридичного відділу Мар’яна Федор, а також старости старостинських округів: Михайло Федай та Віктор Макара.

Кожна об’єднана територіальна громада вже на початку свого існування визначається з власним Статутом, адже він є фундаментом для подальшого розвитку громади. Окрім того, Статут є найбільш дієвим інструментом під час прийняття рішень місцевими радами.  У документі не тільки описується те, як місцеві ради повинні працювати, але й те, як громадяни можуть взяти участь у процесі прийняття рішень органами місцевого самоврядування. Ба більше, Статут територіальної громади гарантує відповідні права громадян, чітко визначену форму звітності органів управління, модернізацію управлінських процесів і застосування інтернет-технологій у різних сферах життя громади.

«Статут – це як мала Конституція для громади. При розробці такого документу мають враховувати особливості нашої громади, тож він повинен бути «живий», наповнений, пункти докладно вивчені та проаналізовані. Статут визначить, які питання є важливими для Долинської громади та які напрями розвитку пріоритетні саме для нас. Бо, на відміну від загальнодержавних законів чи інших нормативних приписів, Статут є спеціально розроблений тут, на місці, тож враховує всі особливості громади», – зазначив під час наради міський голова Іван Дирів.

Окрім юридичних питань, до Статуту Долинської громади планують включити історичні та культурні надбання кожного з населених пунктів, що увійшли до складу громади. Оскільки, на думку заступниці міського голови Алли Шевченко, це підкреслюватиме своєрідність та автентичність громади.

Особливу увагу в документі буде приділено інструментам взаємодії органів місцевого самоврядування з мешканцями.

Після численних обговорень з депутатами, старостами, представниками громадськості та експертами документ ухвалять  на сесії міської ради.

Підписати його планують в урочистій атмосфері, ймовірно під час відзначення Дня міста, День Державного Прапора та Дня Незалежності. Тому, отримавши відповідні доручення і завдання, представники робочої групи поквапились приступити до їх виконання, щоб задумані ініціативи знайшли швидку реалізацію.

 Нагадаємо, розпорядженням міського голови Івана Диріва у червні було створено робочу групу з розробки проєкту Статуту Долинської міської територіальної громади та затверджено календарний план. Попередньо відбулось установче засідання робочої групи. Зараз фахівці на етапі розробки та схвалення тексту проєкту. Відтак, проведуть громадські слухання. Згідно календарного плану, далі відбудеться подання міському голові проєкту із матеріалами громадських слухань. Кінцевим етапом стане внесення на розгляд та затвердження сесії ради проєкту Статуту.