Слово про Ювіляра: Степану Янковському – 90!

 Сьогодні, 19 липня відзначає ювілей Почесний громадянин міста Долини, відомий педагог, краєзнавець, громадський діяч, просвітянин Степан Степанович Янковський.

Ювіляр народився 1931 року в селі Витвиця Долинського району Івано-Франківської області, у свідомій патріотичній родині. Рано залишився без батька, досі болить трагічна доля братів, які були активними учасниками національно-визвольної боротьби, з сумом згадує поіменно з родини всіх, хто  нині жнивують у засвітах.

Сьогодні перегортаємо автобіографічні сторінки, пригадуємо пережите, гріємося світлими митями, дякуємо, що вони не оминули нас. Найважливіше для людини, аби більше було красивого й корисного, аби не ятрило душу й серце минуле, аби хотілося стрічати завтрашні світанок і надвечір’я. Впевнений, що в день ювілею Степану Степановичу буде приємно озирнутися на пройдений шлях, адже досяг в житті багато.

В 1955 році закінчив Дрогобицький педагогічний інститут імені Івана Франка, за спеціальністю «українська мова та література». Два роки вчителював у Донецьку, а тоді повернувся  в рідні краї.

Багаторічна послідовна та наполеглива праця Степана Янковського стала вагомим внеском у становленні і розвитку освіти. Притаманний йому талант організатора, помножений на велике бажання нести людям добро, стали запорукою авторитету й довіри. Він завжди гуртував, надихав. Так, під час роботи на посаді директора Долинської середньої школи № 2 організовував  спорудження нового приміщення закладу методом народної будови.

Маючи високу громадянську позицію та національний дух, Степан Степанович став активним учасником процесу національного відродження. В 1989 році виступив організатором відновлення в районі діяльності просвітянської організації і до жовтня 2005 року був незмінним головою районної організації Всеукраїнського товариства “Просвіта” ім. Т. Г. Шевченка. В той період налагодив тісну співпрацю з відомим меценатом, громадянином США, уродженцем і Почесним громадянином Долини Омеляном Антоновичем. За кошт подружжя Антоновичів організував і координував  будівництво в Долині пам’ятника “Борцям за Українську державу” (відкритого  у серпні 2002 року) та музею “Бойківщина” (відкритого у вересні 2003 року під час проведення Міжнародного фестивалю “Бойківська ватра”), а також проведення ремонту і реставрації храму УГКЦ Різдва Пресвятої Богородиці в Долині з нагоди 100-річччя у 2007 році.

Нині Степан Степанович – Почесний голова районної організації ВУТ «Просвіта» ім. Т. Г. Шевченка, член Національної спілки краєзнавців України, адже був у витоків клубу краєзнавців при музеї «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів.

У часи  боротьби здобуття Незалежності  України виступав одним із активних організаторів  в Долині демократичних віче, мітингів, конференцій, зустрічей з відомими громадсько-політичними діячами: Дмитром Павличком, Омеляном Антоновичем, Миколою Жулинським, Миколою Яковиною та іншими знаковими постатями державотворення.

Жителі Долинщини обирали Степана Янковського депутатом Івано-Франківської обласної ради першого демократичного скликання, депутатом і  членом  виконкому Долинської міської ради в 1994-1998 роках.

Ще й сьогодні, в поважному віці, Ювіляр є в когорті  ратників національного відродження і духовності, активним учасником багатьох районних та міських заходів з відзначення державних свят, визначних подій, знаменних і пам’ятних дат. Їх важко уявити без Янковського.

Іще зазначу, що Степан Янковський є одним з організаторів видання книги про історію «Просвіти» Долинщини «Зірниця національного відродження»; автором  понад 200 статей наукової, публіцистичної, дослідницької тематики, опублікованих у різних виданнях, зокрема збірниках з історії Долини та  колективній монографії «Історія Долини»(2015р.)

За активну громадянську позицію, культурно-просвітницьку діяльність, відстоювання ідеалів свободи і демократії, особистий внесок у боротьбу за незалежність України, Степан Янковський відзначений нагородами, подяками, почесними грамотами. Рішенням міської ради від 20.08.2019. № 57-3/2019 Степану Степановичу присвоєно звання Почесного громадянина міста Долини.

Матеріального багатства не нажив, зрештою, ніколи до цього не прагнув, а найбільшим скарбом вважає родину. З дружиною Ярославою Василівною із родини Волковецьких, вже понад шістдесят літ. Йдучи поруч стежинами спільної долі з 1957 року, гідно виховали сина Любомира та доньку Ольгу, дочекалися чотирьох онуків та восьми правнуків.

Шановний Степане Степановичу! Теплого літнього дня, оповитого сонячним серпанком, зустрічаєте Ви ювілейний День народження!

Ми горді з того, що маємо змогу працювати і спілкуватись із Вами – багатогранною, інтелігентною, працьовитою, мудрою людиною, педагогом-порадником, який увібрав у собі найкращі людські якості: професіоналізм, ерудицію, чудове почуття гумору.

Хай Вам завжди щастить, наш шановний Ювіляре, а доля шле добро, щастя та міцне здоров’я на многії і благії літа!

З шаною і найщирішими побажаннями – міський голова  Іван ДИРІВ