Що може зробити кожен, аби допомогти дітям зростати у сім’ях? В Івано-Франківську відбулися зустрічі з лідерами думок та фахівцями у сфері захисту прав дитини

Захід об’єднав представників служб у справах дітей, місцевої влади, поліції, неурядових організацій, які опікуються дітьми. Участь у цьому заході також прийняла начальниця служби у справах дітей Долинської міської ради Наталія Яремій.

Присутні обговорили, які права дитини, на їхню думку, найчастіше порушують, чому для дитини важливо зростати саме у сімейному середовищі, а не в інтернатних закладах (їх в Івано-Франківській області 21, і ще 8 – переміщені з інших регіонів з початку повномасштабного вторгнення). І головне – як кожен із учасників може допомогти дитині виховуватись у сім‘ї.

Національна координаторка проєкту “Право на сім’ю”, який реалізує міжнародна благодійна організація СОС Дитячі Містечка, Маріанна Онуфрик  – розповіла про те, як у регіонах та на загальнодержавному рівні допомагають вразливим сім’ям. Адже після повномасштабного вторгнення перед усіма, хто дбає про дітей, постали нові виклики. І тепер треба докласти спільних зусиль, аби діти не отримували додаткових травм. Маріанна Онуфрик окремо зупинилася на шкідливому впливі виховання  в інституціях, які гальмують розвиток та негативно позначаються на здоров’ї вихованців. Тож тепер маємо посилити інформаційну кампанію, щоби кожен українець знав, наскільки важливою є для дитини сім’я.

Під час воркшопу з’ясували: на Івано-Франківщині мешканці недостатньо обізнані про альтернативні сімейні форми виховання (це прийомні, опікунські сім’ї; дитячі будинки сімейного типу тощо), не розуміють як це працює.

Йшлося про те, що саме треба зробити для просування альтернативних сімейних форм виховання, створення соціальних послуг. Як заохочувати людей дізнаватись більше про потреби дітей, можливості допомоги та підтримки.

Зустріч за спеціальною методикою провів тренер-фасилітатор Руслан Бахтиєв. Завдяки цій методиці вдалося колективно напрацювати чіткий план подальших дій.  Учасники зустрічі домовилися створити спільноту для оперативного обміну ідеями, досвідом, планування наступних активностей, вивчення ситуації у регіоні та залучення медіа до обговорення. Такі воркшопи є частиною інформаційної кампанії, і уже відбулися Ужгороді та Львові. За планом –  зустрічі з лідерами думок і на Київщині.

 

Довідка: міжнародний проєкт “Право на сім’ю” одночасно реалізується у 5 країнах. Це Україна, Албанія, Білорусь, Вірменія та Північна Македонія.

Проєкт має допомогти вразливим сім’ям подолати складні обставини, а громадам – створити такі умови, щоб діти виховувалися у родинах замість інтернатів.  “Право на сім’ю” втілює у життя міжнародна благодійна організація СОС Дитячі Містечка Україна за підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ). Програма розрахована до середини 2025-го року.

Інформує Служба у справах дітей Долинської міської ради