Рівність прав чоловіків і жінок – важлива складова розвитку громади

Допомогти органам місцевого самоврядування досягати рівності у громадах покликана Європейська хартія рівності жінок і чоловіків у житті місцевих громад.

«Рівність жінок і чоловіків є одним з основних прав усіх громадян та фундаментальною цінністю будь-якої демократичної держави. Щоб досягти цього, таке право має бути не тільки юридично визнаним, але й ефективно застосовуватися до всіх аспектів життя: політичного, економічного, соціального і культурного.

Незважаючи на численні випадки формального визнання і прогресу, рівності між чоловіками та жінками так і не було досягнуто у повсякденному житті. Жінки і чоловіки на практиці не користуються однаковими правами. Соціальна, політична, економічна і культурна нерівність зберігається, наприклад, в умовах нерівності заробітної плати та відсутності політичного представництва.

Ці нерівності є результатом соціальних концептів, побудованих на численних стереотипах у родині, школі, культурі, засобах масової інформації, сфері праці, організації суспільства… Таким чином, існує багато сфер, де можна діяти, реалізовувати нові підходи та здійснювати структурні зміни.

Місцеві та регіональні органи самоврядування в цілях наближення компонента державного управління до людей повинні створити кращу платформу для боротьби з існуванням і відтворенням нерівності та для розширення можливостей справді рівноправного суспільства. На основі їхніх компетенцій та співпраці з широким колом місцевих зацікавлених сторін можуть бути реалізовані конкретні дії на користь рівності між жінками та чоловіками», – йдеться у вступній частині Європейської хартії рівності жінок і чоловіків у житті місцевих громад.

Нагадаємо, ще у вересні 2018 року Долинська міська рада прийняла рішення про ратифікацію цього документу. Таким чином, Долина потрапила в чільну десятку українських міст-підписантів. Зазначимо, що Європейську хартію рівності жінок і чоловіків у житті місцевих громад прийняли практично усі міста Європи. В Україні цей рух лише почався і триває. До грудня 2019 року відповідне рішення схвалили 62 українські громади.

Підписання Хартії дозволяє публічно продемонструвати відданість принципам рівності жінок і чоловіків та зобов’язання  реалізовувати їх на території своєї діяльності. Для цього кожен підписант розробляє План дій для досягнення рівності, в якому визначено пріоритети, дії та ресурси для їх реалізації.

У грудні минулого року заступник міського голови Долинської ОТГ Руслана Гаврилків взяла участь у Другому всеукраїнському форумі міст-підписантів Європейської Хартії рівності жінок і чоловіків, а також Третьому Українському Жіночому Конгресі. Обидва заходи відбулись в місті Києві, як одному з чільних українських міст, де цей документ був ратифікований.

Традиційно, до організації Другого всеукраїнського Форуму міст – підписантів Європейської Хартії рівності жінок і чоловіків долучились Асоціація міст України, яка ще у 2013 році схвалила Стратегію забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, а також канадсько-український проект ПРОМІС, учасником якого є Долина. Власне, перебуваючи в Асоціації міст України, Долина відзначена партнерами Проекту ПРОМІС як місто, де результати співпраці доволі вагомі в багатьох сферах, в тому числі і щодо впровадження гендерної політики рівності прав чоловіків і жінок.

Метою Форуму стало надання містам-підписантам консультаційної та методологічної підтримки в процесі приєднання до Хартії, розробки, впровадження й моніторингу заходів, спрямованих на її виконання.

Під час Форуму значна увага приділялась досвіду українських міст в процесі приєднанні до Хартії. Окрім того, учасники Форуму активно попрацювали над темою «Розробка, впровадження та моніторинг плану дії на виконання засад Хартії».

А тепер розповімо про 3-ій Український Жіночий Конгрес. Під девізом «Можливості надихають!», він зібрав понад 90 спікерів та спікерок і близько 700 учасників. Організатором заходу була громадська організація «Український Жіночий Конгрес». Вона згуртувала успішних, активних жінок, чоловіків зі сфер політики та бізнесу, неурядових організацій з метою просування ідеї гендерної рівності у різних сферах українського суспільства. Історія розпочалась у 2017 році, коли був проведений Перший Український Жіночий Конгрес.

Два дні насичених обговорень були зосереджені довкола 9 дискусій, серед яких, зокрема «Гендерний вимір реформ в Україні. Міжнародні тренди політики рівних можливостей»; «Зміна політичного порядку денного в Україні: чи буде більше рівності?»; «Формування та реалізація державної гендерної політики на місцевому рівні». Обговорення актуальних питань гендерної рівності серед чоловіків та жінок відбувалась у форматі дискусійних платформ. В них взяли участь відомі політики, представники бізнесу та медіа, освітньої сфери, міжнародних організацій.

Під час роботи першого дня Конгресу важливе місце було відведено гендерним стереотипам в освіті та родині. Також, актуальним був аспект залучення жінок до керування на рівні місцевої влади.

В тематичних обговореннях взяли участь перші особи держави, українські та іноземні парламентарі, представники міжнародних організацій, місцевого самоврядування, українські та закордонні експерти.

«Неможливо бути у світовому контексті та не приділяти уваги питанню гендерної рівності», – з такими словами звернулася до авдиторії Третього Українського Жіночого Конгресу Перша леді України Олена Зеленська. Вона урочисто відкрила захід і надихнула учасниць та учасників до подальших змін у питаннях забезпечення гендерної рівності в Україні.

«Якщо хочемо досягти довготривалих результатів в гендерному балансі, треба змінювати ставлення до гендерних ролей і стереотипів. І це питання, яке стосується також і чоловіків. Тому маємо залучати жінок та чоловіків до цього питання в рівній мірі», – зауважив Спеціальний представник Генерального секретаря Ради Європи в Україні – Режі Брійя. Відповідно до стандартів Ради Європи, показник участі повинен складати щонайменше 40% представництва кожної статі у процесах прийняття політичних та суспільних рішень. Досягнення збалансованої участі жінок та чоловіків також є однією із цілей Стратегії гендерної рівності Ради Європи на 2018 – 2023 роки, яка, серед іншого, передбачає боротьбу з гендерними стереотипами і сексизмом, дискримінацією та насильством щодо жінок, забезпечення рівного доступу до правосуддя та захист прав жінок і дівчат-мігрантів, біженців та шукачів притулку.

Віцепрем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Дмитро Кулеба висловив сподівання, аби на жіночому конгресі з кожним роком ставало більше чоловіків, бо «тільки у цьому партнерстві можна досягти результату».

Спікер Верховної Ради Дмитро Разумков говорив про розширення представництва жінок у новому парламенті та владі загалом. «Якщо ми подивимось на зміни, які відбуваються у парламенті, то вони достатньо яскраві: у минулому скликання було 12% жінок, а цього року вже 21%. Зміна на 75% – це досить серйозний показник», – вважає він.

Сенаторка з Канади Донна Даско привітала зростання кількості жінок-депутаток у Верховній Раді, зокрема, завдяки квотам у партійних списках.«Чому нам потрібно більше жінок у владі? Бо це робить кращою нашу демократію. Ми – щонайменше половина населення, важливо, щоб наш голос чули. Жінки зацікавлені у суспільній безпеці, хорошій освіті, медицині, соціальних програмах, і їхні сильні голоси важливі, аби політика у цих галузях мала успіх», – вважає вона.

«Ми знаємо, що всі сконцентровані на збільшенні представництва жінок. Так, це важливо, йдеться про інклюзивність. Але ми в НАТО переконані, що не можна досягти гендерної рівності, просто збільшуючи кількість жінок, перш за все, потрібно залучати жінок з феміністичними поглядами, відданих ідеї рівності та готових провокувати зміни», – наголосила спеціальна представниця генсекретаря НАТО з питань жінок, миру та безпеки Клер Гатчінсон.

Другий день роботи визначив чергові цікаві аспекти загальної проблематики Конгресу. Наприклад, учасники заходу ознайомилися із національними особливостями гендерної політики різних країн, зокрема Польщі, Фінляндії, Швеції, Канади, Великобританії, Німеччини тощо. Не оминули увагою і можливості залучення жінок до економічної діяльності та підприємництва, подолання дискримінації на робочому місці, пошуки балансу між роботою та сім’єю.

Подальші далекоглядні кроки, які стосуються гендерної рівності чоловіків і жінок в Долинській об’єднаній територіальній громаді та довколишніх населених пунктах, здійснює громадська організація «Жіночий погляд». Її активність лише набирає обертів, але в майбутньому вона декларує за мету стати регіональним флагманом промоції рівноправ’я чоловіків і жінок.

Основними напрямами діяльності Організації є:

– широке залучення жінок до активної участі у суспільному житті громади та становленні громадянського суспільства;

– сприяння створенню умов для самовизначення, самоорганізації, самореалізації, саморозвитку жінок та залучення їх до усіх процесів, які відбуваються у суспільстві;

– організація заходів щодо підвищення економічної та правової обізнаності, розширення можливостей та підвищення ділової активності жінок. Залучення коштів урядових та неурядових програм для провадження статутної діяльності ГО. Надання допомоги жінкам в реалізації економічних, культурних, екологічних та соціальних проектів;

– підтримка та соціальна адаптація жінок, які перебувають у тяжких життєвих ситуація;

– надання психологічної, методологічної та соціальної допомоги жінкам, які перебувають у тяжких життєвих ситуаціях.

З січня 2020 року ГО «Жночий погляд» запрошує ініціативних, креативних і готових працювати на громадських засадах та приймати політичні рішення жінок і дівчат для провадження культурної, просвітницької, правової діяльності, яка направлена на задоволення і захист громадських, соціально-економічних, творчих та спільних інтересів жінок, сприяння їх культурному розвитку, соціальній орієнтації жінок та захисту їх спільних інтересів тощо.

Для того, щоб приєднатися до організації, необхідно заповнити анкету, де вказати: 1.Прізвище, ім’я, по – батькові;2. Сімейний стан;3. Професія; 4. Захоплення; 5. Навички; 6. Якою ви бачите діяльність громадської організації (напрямок, цільова аудиторія); 7. Дайте відповідь на питання “Чому я хочу стати членом громадської організації “Жіночий погляд”?

Заповнені анкети надсилайте на елетронну пошту: cobeingawoman@gmail.com

Нехай можливості рівноправ’я надихають усіх нас на подальші кроки з розбудови рідних міст, сіл, громад!

Під час підготовки статті використано матеріали і фото з сторінки Український Жіночий Конгрес в мережі Фейсбук:https://www.facebook.com/womenua.today/posts/540907996516562?__tn__=K-R

а також офіційного веб-сайту Асоціації міст України: https://www.auc.org.ua/