Долинська територіальна громада завжди була творча, продуктивна, результативна, дуже відома як така, що розвиває нафтогазовий комплекс. Адже нафтогазова Долина в минулому була дуже потужною в плані видобутку, так і буріння й освоєння нафтогазових ресурсів. Але на сьогоднішній день провідна промислова галузь Долинщини переживає непрості часи.
Водночас, продовжуючи пріоритетний вектор енергозбереження попередньої каденції Долинської міської ради, зазначимо, що Долина є серед найбільш енергоефективних міст України, яке знаходиться на великому нафтогазовому потенціалі.
26 січня група науковців Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу відвідала Долину.
– Ми приїхали з робочим візитом, щоб налагодити співпрацю з міським головою і громадою , започаткувати новий етап життя як університету, так і громади в плані спільного руху в освоєнні нафтогазового потенціалу, – зазначає проректор з наукової роботи, доктор технічних наук, професор Ігор Чудик.
– Долина є в уже тривалому нафтогазовидобувному процесі . Понад 50 років тут працюють об’єкти нафтогазовидобутку. І вже з’явилися певні проблеми: деградували системи кріплення свердловин, яких є понад 500 (принаймні в цьому регіоні), є певні екологічні проблеми… Але наша мета не вкотре просто про них говорити. Хочемо дати позитивний посил: ми можемо розвиватися спільними силами, знайти для громади Долинщини, для науки Прикарпаття, для університету нафти і газу певні точки дотику співпраці. Ми бачимо сьогодні перспективний напрям використання проєктів нафтогазового профілю у водневій енергетиці, бачимо задіювання тих свердловин саме для видобутку залишкових запасів вуглеводнів, бачимо перспективи пов’язані з використанням попутного газу для обігріву, ми бачимо геотермальну енергетику. Така новаційна діяльність може дуже позитивно вплинути на енергоефективність, яка вже задекларована в Долині. Хочемо, щоби наш науковий нафтогазовий майданчик, який є на території Долинщини – єдиний в Європі – став об’єктом випробування найвідоміших і найкращих європейських і світових технологій в освоєнні залишкових вуглеводневих запасів.
Науковець зазначив, що сьогодні світ рухається в напрямку декарбонізації – зменшення викидів вуглецю. До 2025 року ця декарбонізація повинна припинити використання всіх технологій і використання тих матеріалів, які будуть містити вуглець. Вуглеводень містить вуглець. І не тільки вуглеводень. Сьогодні дуже багато технологій працює на вуглецевому паливі.
– Ми би дуже хотіли, щоби Долинщина стала пілотною територією, де будуть випробовуватися ці технології. Маючи з громадою, міським головою та нашим університетом конструктивне бачення – починаємо працювати на реалізацію цих проєктів спільно. Рухаємся, розвиваємся, бачимо Долину не тільки енергоефективною, але й енергонезалежною!, – акцентував Ігор Чудик.
– Питання про майбутнє використання недіючих свердловин є надзвичайно актуальним , – наголошує заступниця міського голови Мар’яна Табаркевич. – З допомогою Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу є можливість застосування теоретичних ідей у практичній площині. Дослідницькі роботи на законсервованих свердловинах дадуть можливість вберегти міста, де займалися столітніми видобутками нафти, від екологічної катастрофи. Більше того, у спільній роботі з експертами, науковим складом інституту, відповідними фахівцями Долинщини пропонується представити дане питання не як технологічну проблему, а як можливість розвитку громади.
Пропонується вибір однієї із законсервованих свердловин та проведення ряду досліджень, що дасть можливість впровадити інноваційний пілотний проєкт з продукування альтернативних джерел енергії.
Місто нафтовиків, у якому жило, працювало та зростало не одне покоління нафтової промисловості, прославити на всю Європу створенням унікального музею нафто-та газопереробної галузі та пропагувати розвиток технологічного туизму. Для прикладу, електробуріння було лише в нашому місті – тут почалося, тут і завершилося. Ті залишки, які ми отримали у спадок слід перетворити не у проблему, а у національне надбання.
Відтак, наступна робоча зустріч буде пов’язана зі створенням Стратегії реалізації окремих напрямків.
Відео:https://youtu.be/DwrUbmoIb9I