«Квартирне питання» лелек

«Я був у шоці. Досі перед очима: на землі нерухомо лежить лелечиха. В гнізді – малі лелечата. Мертві. А над гніздом ширяє і неспокійно клекоче батько сімейства. Потім він стрілою шуганув униз. І розбився».

Жалем сповнена розповідь пана Андрія. Житель нашої громади розповідає про трагедію, яка трапилася навесні минулого року. Через сильні дощі лелече гніздо просіло. І доторкнулося електричних проводів. В одну мить все лелече сімейство загинуло.

Щороку в Україні через ураження струмом гинуть сотні сімейств цих птахів. Цього б не було, переконаний пан Андрій, якщо б гніздо, де лелеки жили не один рік, – мало безпечне облаштування.

Лелека найчастіше розташовує свої гнізда на дахах будинків, димарях, деревах, водонапірних вежах, лініях електропередач. До будівництва птахи приступають одразу ж після повернення із зимівлі. Основу гнізда вони роблять з товстих гілок, а відтак вистеляють травою, соломою, а останнім часом і різноманітним сміттям: поліетиленовими мішками, ганчірками, мотузками. Пташенята в ньому заплутуються, травмуються і гинуть. Проблема і в іншому. Гніздо щороку птахи відновлюють. За декілька десятиліть воно набирає значної ваги, в середньому від 500 до 2000 кілограм. Уявіть собі такий тягар на електроопорі. Тому гнізда провалюються на дроти, які є під постійною напругою. Гине весь лелечий рід. Зруйноване гніздо інші птахи оминатимуть.

Ще одне. Раніше на дахах будинків були солом’яні дахи. Лелекам було зручно селитися. Тепер на шиферних і металевих дахах птахи гнізда не можуть збудувати. Тому обирають електроопори. Вражаюча цифра: На Прикарпатті 50 відсотків пернатих щодня стикаються із небезпеками загинути від електричного струму.

Енергетики спільно з орнітологами розробили спеціальні платформи. Їхня конструкція дозволяє переселяти пернатих у безпечні оселі на електроопорах, дахах будинків і деревах.

Орнітологи розробили інструкцію з виготовлення основи гнізда. Для цього радять використовувати довгі ліщинові, вербові або березові гілки. Вінок обмотують нержавіючим дротом і міцно прикріпляють до платформи. Ремонт гнізд відбувається після відльоту птахів у вирій і триває до їхнього повернення. Енергетики  кріплять металеву конструкцію, а проводи лінії електропередач обмотують ізоляційним покриттям із гофри.

Наші сусіди-поляки вже давно таким чином вирішують «квартирне питання» лелек. Раніше в них гинули від електричного струму понад 85 відсотків лелек. Тепер таких трагедій не трапляється взагалі.

А чи ви знаєте, що лелеки вже сидять «на валізах» і зовсім скоро повернуться додому. Чи підготовлено до їхнього повернення гніздо? Чи безпечне воно?

В кожному з сільських населених пунктів нашої громади є по декілька гнізд. Більшість з них, як наприклад, в Солукові, розташовані на електричних стовпах».

«У Грабові є п’ять лелечих гнізд. Минулої весни лелеки хотіли збудувати ще одне. Але гілки не трималися, падали вниз. Птахи помучилися і покинули цю затію. Тут би нам дуже знадобилася допомога «Прикарпаттяобленерго»», – каже староста громади Галина Чекіт.

Маємо добрий приклад у Малій Тур’ї. Лелеки вподобали біля одного з будинків електроопору. Хотіли збудувати гніздо. Ох і намучилися бідні птахи. Напевне, би покинули ту затію. Але господар їм допоміг. Не полінувався, знайшов час і кошти та поїхав до енергетиків. Вони на замовлення виготовили і встановили спеціальну платформу. Тепер родина небайдужих господарів зустрічає весну разом з лелеками. Радіють і дорослі і малеча, коли щороку птахи навесні завертають до їхнього подвір’я. Ще би! Уявіть зусилля подолати тисячі кілометрів і безпомилково знайти свою оселю. Комфортну, а головне – безпечну. Вона послужить не одному лелечому поколінню.

На деревах і дахах Ви можете влаштувати гніздо за наведеним графічним прикладом.

На електричних опорах це можуть робити тільки спеціалісти ПАТ «Прикарпаттяобленерго». Це підприємство має свою програму безпечного влаштування гнізд. Минулого року нові оселі для лелек влаштували в Шевченковому і Новичці, а восени цього року планують у Ракові.

Птахи – невід’ємна складова природи. Важко переоцінити їхню користь для всього живого. Тому час потурбуватися про безпечне проживання пернатих. Запрошуємо всіх небайдужих долучатися і рятувати лелек від масової загибелі. Хочете подбати про безпеку пернатих довгодзьобів і вже маєте пропозиції? Напишіть та залиште їх нам в Громадській приймальні Долинської міської ради: 1-ий поверх, проспект Незалежності, 5. Або надсилайте на електронну пошту: rada.dolyna.info@gmail.com

Зазначимо, що працівники КП «Комунгосп» Долинської міської ради обстежать всі села нашої ОТГ, а на осінь за потреби облаштують старі гнізда заново, щоб наступної весни лелеки поселилися в нові, безпечні «квартири».