Енергозбереженню в громаді – нові кроки

Енергозбереженню в громаді – нові кроки. Таким був акцент наради, що її провів міський голова Іван Дирів за ініціативи заступниці Мар’яни Табаркевич та участі відповідних фахівців.
Всі – за продовження діянь та ініціатив! На розгляд присутніх було внесено два питання.
1. Про продовження на наступних 10 років співпраці Долинської міської ради з Європейською ініціативою «Угода мерів». Нагадаємо, що цей документ був підписаний в Брюсселі ще в 2009 році тодішнім міським головою Долини, світлої пам’яті Володимиром Гараздом. Угода мерів – найбільший у світі рух за збереження клімату та енергії на місцевому рівні, який також дає можливість скористатися різними механізмами технічної та фінансової підтримки. Згідно Угоди місто взяло на себе зобов’язання до 2020 року виконати так звані принципи «три по 20», а саме: скоротити споживання основних енергоресурсів на 20%, збільшити використання альтернативних енергоресурсів на 20% та скоротити викиди СО2 на 20%. Натомість Єврокомісія зобов’язалася допомогти місту розробити План дій зі сталого енергетичного розвитку, для досягнення цих цілей. 26 травня 2011 року готовий План дій сталого енергетичного розвитку міста Долина (SEAP) на 2011-2020 роки затвердила сесія Долинської міської ради.
Логічно, що у 2021 році, постало питання пролонгації. Для продовження строку чинності Угоди та розроблення нового Плану дій сталого енергетичного розвитку та клімату до 2030 року потрібно прийняти відповідне рішення міської ради, міському голові підписати формуляр приєднання, відтак, пакет документів направити до національного експерта.
2. Питання про приєднання Долинської міської ради до Європейської Енергетичної Відзнаки (ЄЕВ). Ця система управління якістю та сертифікації для муніципалітетів і регіонів підтримує місцеві органи влади у впровадженні планування та ефективних заходів енергетичної та кліматичної політики.
Основними цілями Відзнаки є:
•надання консультативної підтримки у виконані програми дій;
•аудит системи органів місцевого самоврядування та отримання відзнаки після досягнення визначеного рівня відповідності;
•комунікація та обмін досвідом між ОМС-учасниками з України та інших країн;
•промоція міст, які отримали відзнаку серед потенційних інвесторів на міжнародному, національному, регіональному та локальному рівнях.
В рамках проєкту «Впровадження Європейської Енергетичної Відзнаки в Україні», який фінансує Швейцарський уряд, – є можливість отримати співфінансування участі Долини.
Зазначимо, що за результатами відбору Національним офісом Європейської енергетичної відзнаки в Україні та Структурою підтримки Угоди мерів в Україні визнана і акредитована Асоціація «Енергоефективні міста України». Залучення акредитованого консультанта є обов’язковою умовою роботи громади з обома європейськими ініціативами.
Обидва проєкти рішень: про приєднання Угоди мерів щодо клімату та енергії» та «Про приєднання Долинської міської ради до Європейської енергетичної відзнаки» будуть внесені на розгляд чергової 9 сесії Долинської міської ради, яка відбудеться 21-22 квітня. Якщо депутати підтримають обидва рішення, їх буде невідкладно направлено до Європейської Комісії.
Оскільки попередні роки Долина була серед малих (та й не тільки) міст України флагманом з енергозбереження, тож енергоефективності – бути!