6 незвичних будинків Долини

Китайська стіна

Ми вирішили розповісти про декілька долинських будинків, які мають власні неофіційні «імена». Вони знайомі кожному з нас, чи то з дитинства чи у більш зрілому віці, але в більшості випадків ми навіть не задумуємося, чому насправді так чи інакше назвали будівлю. Сьогодні якраз зосередимо увагу на деяких.

"Білий дім"1.«Білий дім» (пр. Незалежності). Так не перший рік часто називають адмінбудівлю по проспекті Незалежності, де розміщуються Долинська районна та міська ради і райдержадміністрація. Ця назва закріпилась як зручна. Здебільшого, щоб не промовляти довгі назви, громадяни на запитання «Куди прямуєш?», коротко відповідають: «У «білий дім». Втім, таку назву будинок отримав не тільки через світлий колір фасаду, а й тому, що в переважній більшості адмінбудинки різних міст України, як і головну урядову будівлю Америки звично саме так називають.

А далі увійшли до переліку:

"Бастілія"2.«Бастілія» (вул.Чорновола)

Неподалік тодішньої Долинської бавовнопрядильної фабрики на початку 1980-х виросла перша в Долині дев’ятиповерхівка – гуртожиток для працівників фабрики, який одразу ж назвали «Бастілією» на честь паризької фортеці. Такій назві є своєрідне пояснення, доволі незвичне. З самого початку в гуртожитку проживали дівчата. Частенько хлопцям доводилось мало не штурмом пробиватись до прекрасної половини людства. Інколи це було непросто, тож, в хід ішли найрізноманітніші методи, в тому числі практикували «балконні пригоди із «взяття Бастілії». Кидається в очі масштабність будинку, що теж має місце для порівняння з Бастілією. Згодом, поруч з гуртожитком, виріс житловий масив, сучасний кінотеатр, перший висотний готель. Кажуть, якби було доведено до кінця все заплановане і запрацювала друга черга фабрики, то в місті нафтовиків з’явився би ще один новий мікрорайон, не менший, ніж той, який розбудували після освоєння тутешніх нафтових промислів.

Дев’ятиповерховий будинок збудований у 1979 році, тут 178 квартир.

"Малосімейка"3.«Малосімейка» (вул. Чорновола)

Вона також має стосунок до бавовнопрядильної фабрики. Свого часу через велику кількість мешканців і малий об’єм помешкань, будинок отримав іще одну незвичну назву – «Мурашник». Хоча спочатку планувалось назвати «Юність», таке ймення не прижилося. Тож, звичнішою стала «Малосімейка». А все тому, що квартири тут маленькі, але, на відміну від гуртожитку «Бастілії», проживати в ньому можна сім’ями. Пізніше магазин, який знаходився у цьому будинку став так і називатися.

Дев’ятиповерховий будинок збудований 1982 році, тут 162 квартири.

"Ватра"4.«Ватра» (вул. Чорновола – Обліски)

Хто не знає де знаходиться цей будинок, – той в Долині не жив. Це ще один гуртожиток, але ще більш «сімейно-мурашникового» типу. Звісно, як у випадку з «Бастилією», тут здійснювали і досі впроваджують певні перепланування, однак за популярністю, цей будинок обходить всі інші гуртожитки. Хоча, був третім в черзі будівництва житла для працівників фабрики. Передбачалось створення цілого комплексу, зокрема, дитячого садочку, кафе тощо. Власне, назву пов’язали з вогнем, оскільки були сподівання, що розбудова комплексу, як і робота фабрики, як в той час говорили, «гіганта легкої промисловості», «не згасатиме» довго. Але сподівання на якомусь етапі так і залишились нереалізованими. Все ж варто зазначити, що в період свого розвитку в місті багато людей отримали житло і перспективну на той час роботу. Більша частина їх живе у «Ватрі» досі.

Дев’ятиповерховий будинок збудований 1988 року, тут є 142 квартири.

Китайська стіна5.«Китайська стіна» (проспект Незалежності)

«Стіною» або «китайською стіною» будинок назвали через протяжність. Ця п’ятиповерхівка, звісно, не має 8851,9 км завдовжки, як «оригінал», і будували її явно не китайці. Але погодьмося, неабиякі масштаби для Долини: тут є 11 під’їздів, 142 квартири, а довжина будинку сягає близько 220 метрів!

П’ятиповерховий будинок будували етапами:

– проспект Незалежності, 10: 1974 р.; 68 квартир;
– проспект Незалежності, 12: 1975 р.; 142 квартири;
– проспект Незалежності, 14: 1984 р.; 30 квартир;
– проспект Незалежності, 16: 1987 р.; 30 квартир;
– проспект Незалежності, 18: 1989 р.; 30 квартир.

"Кубик"6.«Кубик» (вул. Обліски)

Є в Долині будинок, не схожий на інші. Це «Кубик». Простонародна назва будинку має асоціацію з такою геометричною фігурою. Це також гуртожиток. Низькі стелі, маленькі кімнати, спільні кухні, і тонкі стіни цієї п’ятиповерхівки породили не один том усних народних притч та оповідок. Для старших поколінь – «Кубик» асоціюється з кращими роками молодості, для молоді – це неординарна, новаторська архітектура. «Мінус» такого житла – вкрай маленька площа на кожного мешканця, «плюс» – невелика кількість помешкань, можливість розвивати прибудинкову територію, розбудовувати інфраструктуру.

П’ятиповерховий будинок збудований 1970 року, тут є 52 квартири.

Наш список – далеко не вичерпний. Ми плануємо ще багато цікавих розповідей з життя та історії Долини, отож долучайтесь! Доповнення і уточнення приймаються й вітаються! Адже час дізнатись більше про місто, у якому живемо, місто, вулиці якого щодня дарують зустрічі з дорогими нам людьми!
Любіть і пізнавайте рідну Долину, адже вона така цікава: схожа на всіх і водночас на жодне інше місто не схожа.