Про здійснення державного архітектурно-будівельного контролю на території Долинської територіальної громади

Тип документу: . № 61 від 27.05.2021    . Стан: чинний Дата публікації: 27.05.2021

УКРАЇНА
ДОЛИНСЬКА МІСЬКА РАДА
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

Від 27.05.2021                                61
м. Долина
Про здійснення державного архітектурно-будівельного
контролю на території Долинської територіальної громади

 Заслухавши інформацію відділу державного архітектурно-будівельного контролю Долинської міської ради про здійснення державного архітектурно-будівельного контролю на території Долинської територіальної громади, виконавчий комітет міської

В И Р І Ш И В:

 1.Взяти до уваги інформацію відділу державного архітектурно-будівельного контролю Долинської міської ради про здійснення державного архітектурно-будівельного контролю на території Долинської територіальної громади (інформація додається).

2.Інформацію відділу державного архітектурно-будівельного контролю Долинської міської ради про здійснення державного архітектурно-будівельного контролю на території Долинської територіальної громади оприлюднити у «Віснику міської ради» та на офіційному веб-сайті Долинської міської ради.

Заступник міського голови                                                  Роман Ісайчук

Додаток
до рішення виконавчого комітету
Долинської  міської ради
від 27.05.2021 № 61

Здійснення державного архітектурно-будівельного контролю на території в Долинської територіальної громади

 Відділ державного архітектурно-будівельного контролю Долинської міської ради (далі – Відділ) утворений відповідно до рішення Долинської міської ради Івано-Франківської області від 15.10.2015р. № 2246-67/2015 «Про внесення змін до структури та штатного розпису Долинської міської ради».

Після виконання організаційно-кадрових заходів, пов’язаних з формуванням відділу, Долинська міська рада перша в Івано-Франківській області та 25 по Україні отримала нові містобудівні повноваження в рамках процесу децентралізації системи держархбудконтролю. Так, 12 липня 2016 року акт приймання-передачі справ було підписано в Державній архітектурно-будівельній інспекції України. Відтоді місцева влада надає адміністративні послуги щодо початку будівництва та прийняття об’єктів в експлуатацію, а також здійснює контрольні заходи за процесом будівництва на території населених пунктів, на які поширювалася компетенція Долинської міської ради Івано-Франківської області.

Відділ підконтрольний та підзвітний Долинській міській раді, а також з питань здійснення повноважень, передбачених Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», є підконтрольним Держархбуд-інспекції України.

Згідно з статтею 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», державний архітектурно-будівельний контроль – це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Порядок здійснення архітектурно-будівельного контролю визначено постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553 «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю». Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об’єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Відділ державного архітектурно-будівельного контролю розглядає відповідно до закону справи про адміністративні правопорушення (фізичні особи) керуючись Кодексом України про адміністративні правопорушення, та справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності (юридичні особи) згідно із Законом України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

За період здійснення державного архітектурно-будівельного контролю відділом зареєстровано 494 дозвільних документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів. Починаючи з червня 2017 року видано 20 сертифікатів, що засвідчують відповідність закінчених будівництвом об’єктів, на загальну суму 183 592,8 грн.

Під час розгляду питання прийняття в експлуатацію об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів із середніми (СС2) наслідками, посадова особа відділу здійснює огляд об’єкта, з’ясовує наявність виконавчої документації в обсязі, передбаченому державними будівельними нормами, у тому числі щодо умов дотримання вимог щодо створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, пожежних норм, матеріалів технічної інвентаризації.

Відділ державного архітектурно-будівельного контролю Долинської міської ради в рамках «будівельної амністії» в 2018 році одним з перших в Україні зареєстрував декларацію про готовність об’єкта до експлуатації, який був збудований без дозвільних документів. В результаті – власник земельної ділянки відповідного цільового призначення отримав можливість зареєструвати право власності на свою нерухомість.

На даний час відділом здійснюються організаційні заходи щодо прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів із середніми (СС2) наслідками «Реконструкція приміщення кафе «Вогні Долини» по вул. Обліски, 34а в м. Долина, Івано-Франківської області» та «Нове будівництво магазину продовольчих та непродовольчих товарів по вул. Хмельницького, 6 у м. Долина Долинського району Івано-Франківської області» на підставі акта готовності об’єкта до експлуатації шляхом видачі сертифіката. Попередньо, під час розгляду питання щодо прийняття в експлуатацію вище вказаного об’єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів із середніми (СС2) наслідками, відділ державного архітектурно-будівельного контролю здійснив огляд такого об’єкта. В результаті, на підставі неподання документів, необхідних для прийняття рішення про видачу сертифіката, виявлення недостовірних відомостей у поданих документах та невідповідність об’єкта проектній документації на будівництво такого об’єкта та/або вимогам будівельних норм, стандартів і правил, було надано відмову у видачі сертифіката. Рішення про відмову у видачі сертифіката 07.05.2021 оприлюднене на офіційному веб-сайті міської ради.

Також ведеться консультаційний супровід щодо отримання документів дозвільного характеру через портал «Дія» на будівництво храму Святого Миколая по вул. Чорновола в с. Мала Тур’я.

Зазначаємо, з 01.12.2020 документи для отримання права на виконання підготовчих та будівельних робіт та прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, щодо об’єктів що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками подаються виключно в електронній формі. Так як на порталі «Дія» вже доступні відповідні електронні послуги у сфері будівництва, відділ держархбудконтролю постійно допомагає суб’єктам містобудування, які здійснюють будівельну діяльність на території Долинської громади, отримати відповідну послугу, скориставшись порталом «Дія».

Звертаємо увагу, починаючи з січня 2021 року відділом, на підставі поданого акта готовності, прийнято в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів із середніми (СС2) наслідками, шляхом видачі сертифіката: «Реконструкція під’їзної залізничної колії 1В АТ “Укрспецтрансгаз” за адресою: Івано-Франківська область Долинський район, м. Долина, станція Долина»; «Нове будівництво офісної будівлі з торговими приміщеннями по вул. Чорновола, б/н в м. Долина, Долинського району Івано-Франківської області»; «Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку на вул. Обліски, 115а в м. Долині Івано-Франківської області»; «Нове будівництво багато-квартирного житлового будинку по вул. Молодіжна, м. Долина, Івано-Франківської області».

За період діяльності відділу проведено 132 контрольно-інспекційних заходів (планових та позапланових перевірок), за результатами яких на порушників містобудівного законодавства накладено штрафних санкцій на суму 587 347,0 грн., з яких сплачено 261 537,0 грн., а 325 810,0 грн. знаходяться на оскарженні.

Результатом здійснення відповідних заходів відділу є акти, приписи та постанови про накладення штрафів, у зв’язку з чим суб’єкти містобудування неодноразово звертаються до суду.

Так, Ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 09.11.2020 року відкрито касаційне провадження № 300/703/20 за позовом ПАТ «Укрнафта» до відділу ДАБК Долинської міської ради про визнання протиправними та скасування припису від 03.03.2020 року про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил (рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.06.2020 року та постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.09.2020 року  даний припис не визнано протиправним та не скасовано).

Також, згідно ухвали Окружного Адміністративного суду м. Києва від 21.09.2020 року відкрито провадження у справі № 640/7886/20 за позовом ПАТ «Укрнафта» в особі структурної одиниці «Укрнафта Буріння» до відділу ДАБК Долинської міської ради про визнання протиправними дій, скасування приписів та постанов на загальну суму штрафів 231 220.0 грн.

Плата за видачу сертифіката та штрафні санкції зараховуються до доходів загального фонду місцевого бюджету.

Зазначаємо, в березні 2020 року Кабінет Міністрів України вирішив ліквідувати Державну архітектурно-будівельну інспекцію, передавши її повноваження новоствореному органу Державна інспекції архітектури та містобудування. Отже, в період з 13 березня 2020р. по 06 квітня 2021р. згідно з Постановою Кабінету Міністрів №219 від 13.03.2020р. «Про оптимізацію органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду», було призупинено дію постанови КМУ від 23 травня 2011р. № 553, функції контролю (перевірки) за об’єктами класу наслідків СС1 і СС2 органам місцевого самоврядування в 101 населеному пункті України не проводились.

Після відновлення повноважень щодо здійснення заходів архітектурно-будівельного контролю на місцевому рівні, наказами відділу затверджено річний план заходів державного архітектурно-будівельного контролю за діяльністю суб’єктів господарювання на 2021 рік, а також план перевірок об’єктів будівництва на ІІ квартал 2021 року, де суб’єктами містобудування виступають фізичні особи. В квітні місяці, на підставі абзацу четвертого, шостого пункту 7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011р. № 553, проведено дві позапланові перевірки на об’єктах будівництва. Також, на підставі наказу № 148/07/21 від 17 травня 2021 року розпочато позапланову перевірку щодо виявлення факту самочинного будівництва по вул. Нафтовиків в м. Долина.

З метою розгляду отриманих звернень фізичних чи юридичних осіб про порушення суб’єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності при відділі державного архітектурно-будівельного контролю розпорядженням міського голови № 98 від 13.04.2021 утворено комісію щодо розгляду звернень у сфері містобудівної діяльності (далі – комісія), та наказом відділу за №146/05/21 від 14.04.2021 затверджено склад комісії та визначено її чисельність. Комісія здійснює колегіальний розгляд звернень фізичних чи юридичних осіб та розглядає звернення протягом десяти робочих днів з дати їх надходження. Так, 11.05.2021р. було проведено перше засідання комісії щодо розгляду отриманого звернення фізичної особи, за результатами розгляду якого комісія шляхом голосування прийняла рішення, що оформлене відповідним висновком.

З урахуванням рекомендацій, наведених у висновку комісії, видається наказ за підписом начальника відділу державного архітектурно-будівельного контролю про проведення позапланової перевірки.

На даний час, окрім реєстрації дозвільних документів та проведення контрольно-інспекційних заходів, відділ активно працює над отриманням повноважень для здійснення функцій державного архітектурно-будівельного контролю на території Долинської територіальної громади.

Відділ звертався щодо необхідності оперативного вирішення проблемних питань, які склалися на місцевому рівні у сфері містобудування у зв‘язку із проведенням реорганізації ДАБІ до Міністерства розвитку громад та територій України. В квітні вдруге звернулись до Державної архітектурно-будівельної інспекції України з проханням утворити спільну комісію з передачі документації та вирішення питань, пов’язаних з функціонуванням відділу з питань державного архітектурно-будівельного контролю на території сіл, що приєднались Долинської міської ради. Також надавались пропозиції щодо усунення перешкод реалізації органами місцевого самоврядування делегованих їм повноважень контролю за дотриманням містобудівного законодавства на територіях новостворених громад та покращення норм законодавства до Тимчасово слідчої комісії з питань реформи ДАБІ України, утвореної при Верховній Раді України.

На офіційному сайті Долинської міської ради та Facebook-сторінці відділу постійно публікуються зміни і роз’яснення законодавства щодо правильності оформлення дозвільних документів на будівництво, дотримання будівельних норм і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт, в т.ч. механізм будівельної амністії для дачних та приватних будинків, що були збудовані без дозвільних документів.

У межах своїх повноважень відділ максимально сприяє процесу реалізації соціально важливих проектів, замовниками будівництва яких виступають комунальні підприємства та управління міської рада, – від надання консультацій щодо належного оформлення дозвільних документів, до оперативної видачі таких документів на початок будівництва та прийняття готових об’єктів в експлуатацію. Постійно взаємодіємо із суб’єктами містобудівної діяльності, надаємо необхідний консультаційний супровід в процесі будівництва, сприяємо запуску «будівельної амністії» для впорядкування сектору нерухомості на території новоствореної громади.

Важливе для нас, – забезпечення виконання закону «Про регулювання містобудівної діяльності» як протидія реальним та потенційним порушенням у будівництві, та забезпечення доступності адміністративних послуг у сфері будівництва на території Долинської територіальної громади.