З 1 липня змінили порядок надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям

22 липня 2020 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги», якою затверджено Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям у новій редакції.

Право на вказану допомогу мають сім’ї які з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний доход нижчий від встановленого рівня забезпечення прожиткового мінімуму для сім’ї.

Розмір допомоги визначається як різниця між встановленим рівнем забезпечення прожиткового мінімуму для сім’ї та її середньомісячним сукупним доходом.

Для розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім’ї враховуються доходи за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням допомоги.

Скорочено перелік документів, на підставі яких визначається право на призначення допомоги. До заяви подається лише декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Заява та декларація вважаються не поданими у разі не внесення у повному обсязі відомостей про членів малозабезпеченої сім’ї (прізвища, ім’я та по батькові, сімейного стану, дати народження, паспортних даних, реєстраційного номеру облікової картки платника податків).

Постановою визначено умови за яких допомога не призначається, зокрема, якщо у складі сім’ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку на початок періоду, за який враховується дохід та не працювали, не проходили військову службу, не проводили підприємницьку діяльність, не навчались, не перебували на обліку в центрі зайнятості сумарно більше ніж три місяці протягом періоду за який враховується дохід.

Однак, допомога може бути призначена, якщо такими особами сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ), у розмірі не менше від мінімального сумарно протягом трьох місяців або такі особи доглядали за дітьми до 3-х років, до 6 років, на підставі висновку ЛКК, за тяжкохворими дітьми, за дітьми з інвалідністю, за особами з інвалідністю 1 групи, 2 групи внаслідок психічного розладу, за особами, які досягли 80-річного віку, надавали соціальні послуги.

Згідно внесених змін до Порядку допомога не може бути призначена сім’ям, у разі, коли:

– члени малозабезпеченої сім’ї протягом 12 місяців перед зверненням здійснили купівлю, оплатили (одноразово) послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних згідно із соціальними нормативами) на суму, яка перевищує 50 тис. грн.;

– у власності малозабезпеченої сім’ї є друга квартира (будинок), крім житла, розташованого на тимчасово окупованій території, лінії зіткнення та житла непридатного для проживання, що підтверджується актом обстеження технічного стану приміщення;

– у власності малозабезпеченої сім’ї є більше одного транспортного засобу з дати випуску якого минуло менше 15 років (крім мопеда, причепа, транспортних засобів отриманих через органи соцзахисту або придбаних батьками вихователями дитячих будинків сімейного типу).

Постановою також встановлено стимулюючий механізм для осіб, які працевлаштувалися або забезпечили себе роботою самостійно у період отримання допомоги. Для таких осіб, під час призначення допомоги на наступний термін враховується лише 50% заробітної плати або доходу від підприємницької  діяльності.

Звертаємо увагу, що зміни до порядку надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям застосовуються з 1 липня 2020 року, тому одержувачам допомоги, термін виплати у яких закінчився, виплата допомоги на серпень буде проведена лише після подання нової заяви з необхідними документами.

Таким одержувачам допомоги необхідно подати до управлінь соцзахисту населення у липні-серпні 2020 року нову заяву та декларацією для визначення права та проведення розрахунку за новим алгоритмом призначення з липня поточного року.

Заяву з декларацією можна подати у зручний спосіб, зокрема, направивши документи поштою, через дистанційні скриньки в органах соціального захисту населення.

У сільській місцевості документи приймаються уповноваженими особами об’єднаних територіальних громад, старостатів, сільських (селищних) рад.

Додаткові роз’яснення щодо порядку призначення допомоги можна отримати за телефоном «гарячої» лінії управління соціального захисту населення: тел. 0990179032, 0990178537.

Управління соціального захисту населення Долинської РДА