Посилено відповідальність за порушення у містобудівній сфері. Тимчасовий арешт об’єктів незаконного (самочинного) будівництва.

Відділ Держархбудконтролю Долинської міської ради інформує.

Нещодавно Верховна Рада прийняла за основу Проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності у сфері містобудівної діяльності (реєстраційний №5877).

Мова про посилення відповідальності за порушення у містобудівній сфері йде вже давно. На початку року вже були законопроекти, які передбачали штрафи в кілька мільйонів гривен…

Законопроект №5877 в грудні місяці 2021 року, пройшов перше читання.

Вказаним документом «пропонується внесення змін до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення в частині актуалізації складу злочинів за правопорушення у сфері містобудування, а також збільшення відповідальності за злочини, передбачені відповідними кодексами» (мова йде про адміністративні правопорушення).

Тимчасовий арешт

Серед новел, якими запропоновано доповнити чинне законодавство, виділимо «тимчасовий арешт об’єктів незаконного (самочинного) будівництва».

Арешт об’єктів самочинного будівництва буде здійснюватися на підставі рішення органу місцевого самоврядування  до того, як буде вирішена справа про адміністративне правопорушення. Фактично, депутати ОМС братимуть на себе функції суду або органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду. Існуюче законодавство, зокрема, наділяє осіб, що здійснюють державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд, правом складати приписи про зупинення підготовчих та/або будівельних робіт; і метою таких приписів як раз і є «запобігання можливості їх (прим. об’єктів самочинного будівництва) подальшого використання, експлуатації, будівництва (реконструкції, реставрації, капітального ремонту, демонтажу (знесення) тощо), знищення»).

📌 Фактично, вирішальними заходами щодо порушників містобудівної діяльності буде: рішення про тимчасовий арешт та приписи.

Про термінологію

В законодавстві відсутній термін «об’єкт незаконного (самочинного) будівництва». Звісно, самочинно збудований будинок (об’єкт) є річчю (в розумінні Цивільного кодексу), але не є окремим об’єктом права власності.

Отже, мова може йти, наприклад, про сукупність будівельних матеріалів, а не про конкретно визначений об’єкт, тож абсолютно незрозуміло що саме буде арештовано і яким чином.

В законопроекті говориться, що «тимчасовий арешт об’єктів незаконного (самочинного) будівництва полягає у тимчасовому позбавленні можливості їх відчуження, користування та розпорядження, з метою припинення адміністративного правопорушення, забезпечення виконання постанов по справах про адміністративні правопорушення, відшкодування заподіяної адміністративним правопорушенням у сфері містобудівної діяльності майнової шкоди громадянинові, підприємству, установі або організації».

✔ Визнання права власності на незавершене будівництво не надає об’єкту статусу нерухомого майна

⭕  Чинне законодавство України містить достатньо норм та санкцій, щоб притягувати до відповідальності тих, хто будує незаконно. Збільшення штрафів і тимчасовий арешт не вирішать проблем з незаконними будівництвами, а лише (в кращому випадку) несуттєво зменшать кількість самочинних будівництв (і в основному мова буде йти про об’єкти СС1.

Покарання повинне бути невідворотним для всіх, хто порушує законодавство. Без цього ніякі штрафи та інші санкції не дадуть позитивного результату.

Поруч із цим,  підтримується ініціатива щодо збільшення розміру штрафів за порушення у сфері містобудування, оскільки існуючі штрафи «не стимулюють» багатьох учасників ринку будувати законно.