Лікування антибіотиками: Користь і шкода. Резистентність (стійкість) до антибіотиків

Останні роки в усьому світі відмічається різке зростання стійкості ( резистентності ) мікроорганізмів до антибактеріальних препаратів, що негативно впливає на контроль над багатьма важкими хворобами.                                                                     Резистентність – це здатність мікроорганізмів виживати й розмножуватись , незважаючи на присутність антибіотиків. Інфекційні хвороби , які спричиняють резистентні бактерії ,  важко , а інколи і неможливо вилікувати. У цій ситуації видужання часто залежить тільки від внутрішніх можливостей імунної системи.   Резистентність збудників інфекцій до антибактеріальних препаратів веде до збільшення термінів лікування хворих , підвищує летальність і збільшує тривалість епідемій.

Антибіотикорезистентність виникає через безвідповідальне ставлення до прийому препаратів. Неконтрольоване та неправильне призначення ліків «навчає» бактерію боротись з тим чи іншим класом антибіотиків. Припинення  курсу антибіотиків після покращення стану хворого також може спровокувати резистентність. Якщо лікування не довести до кінця ,  існує можливість того , що певна кількість бактерій виживе. Із кожним роком зростає рівень використання антибіотиків у тваринництві та рослинництві. Головною загрозою для здоров’я вважають не антибіотики в м’ясі , а саме стійкі бактерії , що у ньому є. До причин виникнення антибіотикорезистентності також  належить неналежний інфекційний контроль в лікарнях чи клініках.

Проблема  антибіотикорезистентності набрала загальнодержавного характеру. Одним  із державних заходів являється затверджений національний план дій боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів. Основними пунктами цього плану є : посилення контролю за рецептурною видачею антибіотиків в аптеках, обмеження застосування протимікробних препаратів у якості стимуляторів росту у тваринництві, птахівництві та рослинності, впровадження дієвої системи епідеміологічного нагляду за антимікробною резистентністю.

З вищенаведеного рекомендуємо :

  • Не займайтеся самолікуванням . Не лікуйте грип чи застуду антибіотиками – це неефективно
  • Не переривайте лікування .Проходьте повний курс антибіотиків , навіть якщо вам стало краще
  • Ніколи не діліться антибіотиками з друзями , родичами, знайомими та не призначайте їм лікування
  • Попереджуйте інфекції – регулярно мийте руки , уникайте контакту з хворими людьми

У ВООЗ наголошують, що при винайденні нових поколінь ефективних ліків загроза антибіотикорезистентності залишиться , якщо не змінеться  поведінка кожного з нас!!!

Для того щоб зробити правильний вибір того чи іншого антибіотика для лікування захворювання Вам необхідно звернутися до Вашого сімейного лікаря.

Для визначення чутливості мікроорганізмів до антибактеріальних препаратів Ви можете звернутися   в мікробіологічну лабораторію Долинського відділу Калуського районного відділу. Для визначення чутливості в лабораторії наявний широкий спектр антибіотиків на різні види мікроорганізмів.

Лабораторія знаходиться за адресою : м. Долина , вул. Обліски 133

 

Завідувач мікробіологічної лабораторії Долинського відділу Калуського районного відділу С.Созанська