Лікар – епідеміолог: Туберкульоз – хвороба неподолана, проте виліковна!

На даний час в Україні спостерігається ріст захворювання на туберкульоз. Хоча зустрічаються спорадичні випадки, проте є велика ймовірність погіршення ситуації у зв’язку з воєнними діями в державі через масштабні переміщення людей, розміщення у тісних приміщеннях, перебоями у наданні медичної допомоги та інше. На теренах Долинщини збільшилась кількість випадків захворюваності на туберкульоз на 20%. Реєструвалися випадки захворювання серед декретованого контингенту.

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу ( паличка Коха), яка уражає легені, нирки, хребет, мозок, лімфатичні вузли, кишечник, шкірні покриви, статеві органи, тощо. Основними симптомами , які повинні насторожити це: тривалий кашель ( >3 тижнів) , рясне потовиділення (особливо вночі), слабкість, безпричинна втрата ваги, тривале підвищення температури тіла 37 і вище, без видимої причини, іноді коровохаркання. При виявленні хоча б декількох симптомів негайно зверніться до медичного закладу.

Джерелом та резервуаром інфекції є хвора людина з активною формою туберкульозу. Механізм передачі повітряно-крапельний, при кашлі, чханні, розмові. Ймовірність зараження  при тривалому, або близькому контакті з хворим на активну форму туберкульозу.

Специфічний  метод профілактики полягає у проведенні щеплення новонароджених на 3 – 5-й  день життя протитуберкульозною вакциною БЦЖ згідно Календаря профілактичних щеплень в Україні.

Серед неспецифічних методів профілактики є:

  • Ведення здорового способу життя ( правильне харчування, заборона куріння, та вживання спиртних напоїв, займатися загартовуванням організму, підтримка імунітету, дотримання режиму праці та відпочинку).
  • Своєчасне проходження профілактичних оглядів ( проведення флюорографії декретовані групі населенню);
  • Ранне виявлення, призначене лікування та спостереження за контактними особами;
  • Проведення тубдіагностики – пробою Манту ;
  • Під час кашлю чи чханні прикривати рот;

Вчасне виявлення туберкульозу і вчасно розпочате лікування може врятувати Ваше життя!

Лікар – епідеміолог  Долинського відділу Калуського районного відділу  Р. Соловій