Ентеробіоз . Збудник ентеробіозу. Лабораторна діагностика. Профілактичні заходи.

Збудник ентеробіозу  –  (гострик людський) . Це один з 4-х гельмінтів в Україні , який здатний паразитувати у людей та може бути помічений самим зараженим.
Гострик — молочно-білий веретеноподібний  гельмінт, довжина самця 3—5 мм, самиці — 9—12 мм. У самця хвостовий кінець гачкоподібно загнутий на вентральний бік, у самиці загострений, звідки й назва «гострик».

Харчуються гельмінти вмістом кишок. Їхня чисельність у кишечнику складає від декількох десятків до сотень і тисяч. Механізм передачі – фекально-оральний , провідний шлях передачі — контактно-побутовий, основним фактором є руки, забруднені яйцями гельмінтів, а також контаміновані (забруднені) предмети побуту (дверні ручки, поверхня меблів, кухонного начиння, вікна та підвіконники, посуд, іграшки, дитячі горщики тощо), рідше — контаміновані харчові продукти.

Можливе зараження дітей у плавальних басейнах. Не виключається можливість інфікування при вдиханні яєць з порохом.
Сприйнятливість дуже висока. Загальна тривалість життя гостриків з моменту зараження становить 1—2 місяці, однак внаслідок частої реінвазії ентеробіоз може тривати багато років. Імунітет не встановлений однак у дорослих інвазія нерідко перебігає легше, ніж у дітей.

Виповзання гостриків відбувається частіше вночі, при засинанні і під час сну, коли м’язи сфінктера ануса дещо ослаблені.
В основі патогенного впливу гостриків на організм людини лежить механічна дія гельмінтів на слизову оболонку кишечника,. Механічний вплив гельмінтів на нервові закінчення періанальної ділянки призводить до вираженого свербіння і розчухування.

Продукти обміну речовин гельмінтів зумовлюють розвиток алергії. Гострики спричиняють негативний вплив на центральну нервову систему , особливо дітей, їх поведінку, інтелект спричиняючи підвищену дратівливість, неуважність, погіршення пам‘яті . Наявність гостриків призводить до порушення нормального складу мікрофлори кишечника, інвазовані діти в 2,5—3 рази частіше хворіють на гострі кишкові інфекції.

Основними клінічними симптомами гострої фази ентеробіозу є  біль у животі , ранковий кишковий дискомфорт, нудота, часте оформлене випорожнення до 4 разів на добу, які залишаються таким до кінця інвазії. Необхідною умовою успішного лікування хворого на ентеробіоз є одночасне проведення поряд з терапевтичними заходами всього комплексу профілактичних заходів, що попереджають реінвазію. Це, перш за все, суворе дотримання особистого гігієнічного режиму не тільки хворим, але і всіма контактними в
осередку.

До основних рекомендацій щодо санітарно-гігієнічного режиму в сімейних осередках ентеробіозу належать такі:
 чистота рук і нігтів, боротьба зі шкідливою звичкою гризти нігті, брати пальці
в рот, миття рук з милом перед їжею — основа успішного лікування;
 інвазовані повинні спати в закритих трусах, щодня їх змінювати;
 обов’язкове підмивання періанальної ділянки водою з милом на ніч і вранці після сну, щоденне обмивання тіла, купання під душем, особливо вранці щоденна зміна постільної білизни і її прасування гарячою праскою.

При безумовному і якісному виконанні цих рекомендацій хворий може звільнитися від інвазії часом і без медикаментозного лікування. Для попередження розсіювання яєць гостриків у зовнішньому середовищі та реінвазії під час лікування і в найближчі 3 дні після його закінчення необхідно особливо ретельно щодня проводити вологе прибирання приміщень з використанням мильно-содового розчину з наступним кип'ятінням ганчірок, здійснювати нагляд за дотриманням дітьми правил особистої гігієни. Килимові доріжки, паласи, ворсисту тканину диванів, крісел обробляти пилососом і прасувати через вологе ганчір’я гарячою праскою. Іграшки, що піддаються миттю, необхідно мити гарячою (не менше 60 °C) водою, інші іграшки краще прибрати.

До відома :
Мікробіологічною лабораторією Долинського відділу проводиться лабораторна діагностика ентеробіозу . Також проводяться моніторингові дослідження об’єктів середовища життєдіяльності людини в дитячих та підліткових закладах на предмет забруднення збудниками паразитарних захворювань в тому числі
гостриками.

Завідувач мікробіологічної лабораторії
Долинського відділу Калуського районного відділу С .Созанська