Чи можливо скласти заповіт у відсутності нотаріуса?

У відповідності до статті 1248 Цивільного кодексу України, нотаріус посвідчує заповіт, який написаний заповідачем власноручно або за допомогою загальноприйнятих технічних засобів.

Нотаріус може на прохання особи записати заповіт з її слів власноручно або за допомогою загальноприйнятих технічних засобів. У цьому разі заповіт має бути вголос прочитаний заповідачем і підписаний ним.

Якщо заповідач через фізичні вади не може сам прочитати заповіт, посвідчення заповіту має відбуватися при свідках.

Однак в житті трапляються випадки, коли заповідачу необхідно терміново скласти і посвідчити заповіт, однак у даний момент звернутись до нотаріуса немає можливості, або у місці його перебування нотаріуса немає взагалі. Для цього, законодавцем передбачено можливість посвідчувати заповіти іншими посадовими, службовими особами, що мають право вчиняти такі нотаріальні дії, зокрема:

– у населеному пункті – уповноваженою посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування. Варто зазначити, що в даному випадку посвідчення заповіту посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування, крім секретного заповіту, можливе у разі відсутності у відповідному населеному пункті нотаріуса;

– у лікарні, госпіталі, іншому стаціонарному закладі охорони здоров’я, будинку для осіб похилого віку та осіб з інвалідністю –  головним лікарем, його заступником з медичної частини або черговим лікарем відповідного медичного закладу, а також начальником госпіталю, директором або головним лікарем будинку для осіб похилого віку та осіб з інвалідністю;

– під час плавання на морському, річковому судні, що ходить під прапором України – може бути посвідчений капітаном цього судна;

– у пошуковій або іншій експедиції – начальником цієї експедиції;

– в пунктах дислокації військових частин, з’єднань, установ, військово-навчальних закладів, де немає нотаріуса чи органу, що вчиняє нотаріальні дії, заповіт військовослужбовця або працівника, а також членів їхніх сімей – може бути посвідчений командиром (начальником) цих частини, з’єднання, установи або закладу;

– в установі виконання покарань – начальником такої установи;

– у слідчому ізоляторі – начальником слідчого ізолятора.

Заповіти, посвідчені вищезазначеними посадовими або службовими особами, прирівнюються до заповітів, посвідчених нотаріусами.

При посвідченні заповіту вищезазначеними службовими особами (крім посадових, службових осіб органів місцевого самоврядування), а також у разі посвідчення заповіту від імені особи, яка через фізичні вади не може сама прочитати заповіт, є обов’язковою присутність не менше двох свідків. В інших випадках посвідчення заповіту при свідках відбувається за бажанням заповідача.

Свідками можуть бути лише особи з повною цивільною дієздатністю. Не можуть бути свідками: нотаріус або інша посадова, службова особа, яка посвідчує заповіт; спадкоємці за заповітом; члени сім’ї та близькі родичі спадкоємців за заповітом; особи, які не можуть прочитати або підписати заповіт.

Свідки, при яких посвідчено заповіт, зачитують його вголос та ставлять свої підписи на ньому. У текст заповіту заносяться відомості про цих осіб.

Отже, чи можна оформити заповіт без присутності нотаріуса скажемо наступне – можна, тільки в самих екстрених випадках, коли у заповідача вже більше не буде іншого шансу висловити свою волю.

Довідка:
Долинське бюро правової допомоги працює за адресою:
м. Долина, вул. Б.Хмельницького, 2а, тел.: 2-51-99.