Бактерицидна лампа: що це і навіщо вона потрібна?

Лампа бактерицидна, вона ж ультрафіолетовий бактерицидний опромінювач – це газорозрядна ртутна лампа, укладена в колбу зі скла.  Включений пристрій випускає хвилі ультрафіолетового світла з довжиною хвилі 205-315 нм, згубні для шкідливих мікроорганізмів. УФ бактерицидний опромінювач є санітарно-протиепідемічним (профілактичним) заходом, спрямованим на зниження кількості мікроорганізмів та профілактику інфекційних захворювань.

У приміщенні з включеною лампою відбувається знезараження поверхонь і повітря, в якому можуть знаходитися патогенні мікроби.

Бактерицидні опромінювані використовують не тільки в  медичних закладах, а й на підприємствах громадського харчування, магазинах, школах і дитячих садках, в місцях постійного і тимчасового проживання людей.

Бактерицидні опромінювачі випускаються в трьох варіантах:

  • Закритого типу;
  • Відкритого типу;
  • Універсальні

А також вони є підлогові та настінні;

Настінні варіанти зазвичай встановлюються в місцях, де потрібний стаціонарний опромінювач ( в операційних, маніпуляцій них кабінетах, пунктах щеплення, кухнях і залах  підприємств громадського харчування).

Переносні бактерицидні лампи  на штативах або підставках можуть використовуватися в будь-яких локаціях, де виникає потреба періодичного знезараження приміщення (наприклад, в установах, що ведуть прийом великої кількості людей). В умовах пандемій дані заходи – життєва необхідність, тому в роботі закладів робляться планові короткі перерви, під час яких включаються бактерицидні опромінювачі.

При проходженні УФ-променів через скло з кварцу виробляється озон, що володіє характерним запахом. У великих кількостях (вище 0,1 мг / м3) цей газ не тільки викликає загибель патогенних мікроорганізмів, але і негативно діє на людей:

  • Викликає головний біль;
  • Подразнює дихальні шляхи;
  • Провокує різь в очах;
  • Викликає нудоту і блювоту.

З цієї причини бактерицидні опромінювачі даного типу, які іноді називають кварцовими лампами, не можна включати, якщо в приміщенні перебувають люди. З метою виключення можливості шкідливого впливу на здоров»я людини надлишкового опромінення, надмірної концентрації озону і парів ртуті необхідно забезпечити правильний монтаж УФБ опромінювачів, навчати працівників щодо правильного використання опромінювачів, а також забезпечити плановий моніторинг рівня випромінювання УФБ ламп, що сприяє подовженню терміну їх використання.

 

В.о. начальника Долинського відділу Калуського районного відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ», Юліана Коник