Оркестр, натхненний десятиліттям

Керівник, диригент оркестру Ярослав Михайлович Скаб'якВ цю осінню золоту пору 10 років святкує пречудовий, талановитий мистецький колектив – Долинський муніципальний духовий оркестр. Диригент оркестру і незмінний його керівник з часу створення Ярослав Скаб’як, уродженець Долини, викладач Калуського коледжу культури та мистецтв, філії Київського національного університету культури і мистецтв, керівник естрадно-духового оркестру зі званням «народний».

– Ярославе Михайловичу, з чого починалася історія Долинського муніципального духового оркестру?

– Починався він з великого бажання відродити та продовжити в Долині багаті історично мистецькі оркестрові традиції. Оркестр був створений 1 жовтня 2009 року, а статус муніципального отримав рішенням Долинської міської ради 7 грудня 2009 року.

Сьогодні наш дружній колектив нараховує 30 фахових музикантів з Долини, околиць та Івано-Франківської області. Рік за роком зростаємо професійно. Поповнюється й скарбниця репертуару. Ми виконуємо твори різних епох, форм і жанрів. Зокрема — традиційну музику для духового оркестру, фрагменти з світової класики, твори українських композиторів та зразки класичного джазу.

Знають нас не лише на Прикарпатті й Україні, але і далеко за межами. Перший міжнародний успіх ми мали 11-12 вересня 2010 року в місті Гродзіск Великопольський (Польща). На ІІІ-му Міжнародному фестивалі духових оркестрів Долинський муніципальний духовий оркестр два дні поспіль (!) здобував нагороди «Оркестр дня».

9 червня 2013 року мені вдалося ініціювати і втілити в життя давню мрію – запросити до Долини кращі оркестри. Перший Західноукраїнський фестиваль духових та естрадно-духових оркестрів в Долині був дуже яскравою подією, додав нам натхнення розвиватися, йти далі. Були оцінені творчі старання колективу й на державному рівні. 6 липня 2013 року наш колектив отримав звання «Народний (зразковий) аматорський духовий оркестр».

І Міжнародний Фестиваль оркестрів "Сурми гір", місто  Долина, Медова алея15 червня 2015 року за моєї ініціативи, всестороннього сприяння міського голови Володимира Гаразда та підтримки Долинської міської ради відбувся I Міжнародний фестиваль духових та естрадно-духових оркестрів в місті Долина «Сурми гір». Захід міжнародного рівня ми в Долині організовуємо і проводимо кожних два роки, на початку літа.

Окрім того, ми є постійними учасниками урочистостей і різних загальногромадських подій. Наш колектив знають і люблять, завжди радо зустрічають, а після виступів дякують і дякують. Бо кожен наш концерт зіграний від першої і до останньої композиції з натхненням і любов’ю до глядачів.

Долинський муніципальний духовий оркестр – учасник міжнародних фестивалів «Королівський Лев»(м.Львів) та «Gronalia!» (Польша), «Festival militaire»(Франція), «Коляда на Майзлях»( м.Івано-Франківськ), «Відкритий фестиваль духових оркестрів « (м.Калуш) де неодноразово представляв твори найвідоміших композиторів сучасності. А недавно ми повернулися з європейських гастролей. З 6 по 10 вересня радували різнобарв’ям мелодій жителів Франції.

Який за ці десять років виступ запам’ятався найбільше?

Наймасовіша Коляда в Долині, 14 січня 2014 року– За десять років було дуже багато виступів. І кожен пам’ятний миттєвостями.Та найбільше запам’яталися три. Перший – встановлення рекорду України з наймасовішої спільної коляди «Нова радість стала». 14 січня 2014 року понад п’ять тисяч долинян на площі міста в супроводі Долинського муніципального народного духового оркестру одночасно колядували «Нова радість стала». Велика Коляда того дня офіційно ще й стала рекордною в Україні у номінації «найбільш масове одночасне виконання колядки». Окрім того, зібрала вона ще й найбільше іменинників – Василів.

А перед тим ми були в Києві, на Майдані Незалежності. Зігрівали серця, підтримували духовно учасників Революції гідності. 8 грудня 2013 року Долинський муніципальний духовий оркестр вийшов на головну сцену Майдану. Не передати словами того відчуття, коли нас із захопленням слухали понад два мільйони кращих дочок і синів України. Це була велична хвиля  єднання, піднесення, духовної згуртованості українців.

Третій для нас дуже пам’ятний – концертний виступ у 2018 році на військовому фестивалі в Франції, місті Porcie. Там були кращі оркестри міжнародного рівня. І серед тих кращих був й колектив з України – Долинський муніципальний духовий оркестр.

– Чим потішите шанувальників творчості на ювілейному вечорі?

Афіша Великого ювілейного концерту– Вже цієї неділі, 13 жовтня, у міському Будинку культури відбудеться великий ювілейний концерт «Натхненні десятиліттям». Звучатимуть твори українських класиків, джазові композиції, світові хіти, дефіле, вокальні твори. Також ми запросили  з концертними виступами знані мистецькі колективи зі Львова, Івано – Франківська, Калуша. Готуємо, як і завжди, нашим глядачам приємні сюрпризи, про які до концерту я втаємничено промовчу.

Гостинно запрошуємо і чекаємо Вас, дорогі долиняни та гості міста. Обіцяємо: з нами буде затишно, яскраво, цікаво і незабутньо.

– Які плани маєте з колективом на наступні 10 років?

– Планів і задумів у нас дуже багато. Та насамперед – продовжувати дарувати творчістю естетичну насолоду нашим шанувальникам і всім меломанам.

Хотів би зазначити, що найперше на загальнодержавному рівні треба створити умови, аби українську культуру впізнавали в світі. Я вже згадував про гастролі до Франції. Тоді багато хто думав, що ми приїхали з… Росії. На жаль, ситуація мало в чому змінилася. Треба ще завойовувати слоганом «Ми з України» і своєю творчістю Європу, світ. Думаю, що в недалекому майбутньому поїдемо з концертами до Австрії, а також будемо продовжувати вже добре налагоджену тісну співпрацю з поляками та французами.

Музика в непростий час сьогодення – наче ковток свіжого повітря. Вона лікує, зцілює від песимізму,додає віри, надії і впевненості. Я з кожним роком дедалі більше розумію, що все ж таки, при всіх наших проблемах і в Україні, і в Європі та світі, скрізь маємо творити добро. І дарувати таку музику, яка приносить радість та оптимізм, збагачує нас усіх духовно.