Ведення спільного побуту не є підставою для визнання факту проживання однією сім’єю

Висновок Верховного  суду у справі № 759/4596/18. Зазначена справа стосувалася питання визнання факту проживання однією сум’єю для одержання спадщини.

Свої висновки Верховний Суд обґрунтовує наступними нормами:
📍 Сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки (ч. 2 ст. 3 СК України).
📍 Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 21 СК України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану.
📍 Проживання однією сім’єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов’язків подружжя.
📍 Ст. 25 СК України передбачено, що жінка та чоловік можуть одночасно перебувати лише в одному шлюбі.
📍 Жінка та чоловік мають право на повторний шлюб лише після припинення попереднього шлюбу.
📍 Згідно з ч. 1 ст. 36 СК України шлюб є підставою для виникнення прав та обов’язків подружжя.
📍 У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини (ст. 1264 ЦК України).
📍 Відповідно до ст. 74 ЦК України якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними.
На майно, що є об’єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, поширюються положення глави 8 цього Кодексу.

Важливо❗

У цьому рішенні Верховний Суд зробив висновок, що тривале проживання подружжя окремо і припинення між ними фактичних шлюбних відносин не має правового значення у зв’язку з тим, що необхідною умовою визнання факту проживання однією сім’єю є встановлення факту неперебування осіб у будь-якому іншому шлюбі. В іншому випадку буде порушено ст. 25 СК України, яка визначає принцип одношлюбності.